Asya Borsaları Haftaya Sert Düşüşle Başladı

Asya Borsaları Haftaya Sert Düşüşle Başladı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Cuma günü Çin hakkında yaptığı açıklamaların Asya borsalarında nasıl bir etki yaratacağı merak ediliyordu.  Haftanın ilk iş gününde Asya piyasası hareketli başladı ve işlemler satış ağırlıklı gerçekleşti.

Trump’ın Açıklamaları Etkili Oldu

ABD Başkanı Donald Trup, koronavirüsün Çin’in Wuhan kentinden yayılmasına karşılık bir misilleme ihtimalinden bahsetmesi Asya borsalarını olumsuz etkiledi. Bu açıklamaya ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun kovic-19 salgınının Çin’in Wuhan kentinden bulunan laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu söylemesi Asya borsalarında haftanın ilk iş gününde sert düşüşler yaşanmasında etkili oldu.

Japonya ve Çin piyasalarında bugün tatil nedeniyle işlem yapılmazken Amerika’dan gelen açıklamalar ışığında Asya borsalarında Mayıs ayının ilk haftası sert düşüşlerle start verdi.

En Sert Düşüş Hindistan’da

Amerika'nın Çin hakkında yaptığı açıklamalar Asya piyasalarında haftanın ilk gününde etkisini hissettirdi. Hindistan piyasası bu açıklamalardan en çok etkilenen piyasalardan biri oldu ve Sensex endeksi haftaya yüzde 5 kayıpla 32.048 seviyesinde başladı, Hindistan’ı yüzde 3.9 kayıpla Hong Kong piyasası izledi Hand Seng endeksi 23.685 puana düştü. Güney Kore’de de benzer bir durum yaşandı. Kospi endeksi haftaya yüzde 2.7’lik bir düşüşle başladı ve 1.895 puana seviyesinde seyretmeye başladı.

 


HABER ETİKETLERİ asya piyasalarıhindistan borsasıhong kong borsasıgüney kore borsası

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama