Avrupa Birliği’nden 10 Ülkeye 3 Milyar Euro

Avrupa Birliği’nden 10 Ülkeye 3 Milyar Euro

Avrupa Birliğinin 10 ülkeye 3 milyar Euro finansal destek sağlamayı amaçlayan paketi birlik üyeleri tarafından onaylandı.

Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler küresel koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik yönden zor günler yaşıyor. Bu zor günlere rağmen birlik çevresindeki çeşitli ülkelere finansal destek sağlamak için harekete geçti.

Avrupa Birliği Üyeleri Onayladı

Ülkelerin resesyon riski ile karşı karşıya kalmasının ardından AB harekete geçti ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyan 10 ülkeye toplamda 3 milyar euroluk bir finansal destek hazırlığına başladı. Destek paketi birliğe üye olan ülkeler tarafından onaylandı. Avrupa Birliği, makro finansal destekler ile Avrupa çevresindeki ülkelerin ekonomisini ayakta tutmaya katkı sağlamak istiyor.

10 Ülkeye Makro Finansal Destek

AB tarafından ekonomik açıdan zor günler yaşayan ülkeler arasından Arnavutluk'un 180 milyon Euro, Bosna Hersek'in 250 milyon Euro, Gürcistan'ın 150 milyon Euro, Ürdün'ün 200 milyon Euro, Kosova'nın 100 milyon Euro, Moldova'nın 100 milyon Euro, Karadağ'ın 60 milyon Euro, Kuzey Makedonya'nın 160 milyon Euro, Tunus'un 600 milyon Euro ve Ukrayna'nın ise 1,2 milyar Euro tutarında makro finansal destek sağlanacağı açıklandı.

Hazırlanan makro finansal desteklerle koronanın ekonomiye olan olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amaçlanıyor.

Destek paketinin Avrupa Parlementosu’ndan da onaylanacağı ön görülüyor.


HABER ETİKETLERİ avrupa birliğiab finansal destekavrupa birliği yardım

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama