Dünya ekonomisi yüzde 6, Türk ekonomisi yüzde 4,8 daralabilir

Dünya ekonomisi yüzde 6, Türk ekonomisi yüzde 4,8 daralabilir

Haziran ayı Ekonomik Görünüm Raporu’nu yayımlayan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) salgında ikinci dalga yaşanmaması durumunda dünya ekonomisinin 2020 yılında yüzde 6 daralacağını ve 2021 yılında ise yüzde 5,2 genişleyeceğini ön gördü.

İkinci dalga olursa dünya ekonomisi yüzde 7,6 küçülecek

Koronavirüs salgının da ikinci dalganın gelmesi halinde ise küresel ekonomide yüzde 7,6 oranında bir küçülme yaşanacağı ve gelecek yıl yaşanması muhtemel büyümenin ise sadece yüzde 2,8 oranında kalacağı tahmin edildi. 

Rapora göre koronavirüs pandemisinden en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan ABD, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya en sert ekonomik daralmalarla karşı karşıya.

ABD ekonomisi yüzde 7,3 daralabilir 

İkinci bir koronavirüs salgını dalgası söz konusu olmazsa ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 7,3 daralacak, 2021 yılında ise yüzde 4,1 büyüyeceği tahmin ediliyor. 

Olası bir dalgada ise fatura daha da büyüyecek. ABD ekonomisin ikinci dalganın gerçekleşmesi ihtimalinde yüzde 8,5 küçüleceği ve önümüzde yıl sadece 1,9 büyüyeceği ön görüldü.

Euro bölgesi ekonomisi yüzde 9,1 küçülecek

Euro bölgesinde de durum çok da farklı değil. Bu bölgenin ekonomisi için 2. Dalga gerçekleşmezse yüzde 9,1, gerçekleşirse yüzde 11,5 daralma bekleniyor.

En çok İngiltere ekonomisi küçülecek 

OECD ülkeleri içinde en fazla küçülmesinin beklendiği ülke ise İngiltere. İngiltere’nin bu yıl yüzde 11,5 küçüleceği ön görüldü, olası bir ikinci dalgada ise bu rakam yüzde 14’e yükselebilir. 

Çin ve Hindistan’da da küçülme bekleniyor

Çin ve Hindistan ekonomisi için daralma beklentileri ise sırasıyla yüzde 2,6 ve yüzde 3,7 oranında. Olası bir ikinci dalgada bu rakamlar yüzde 3,7 ve 7,3’e yükseliyor.

Türk ekonomisi yüzde 4,8 daralacak

Rapora göre Türk ekonomisinde de bu yıl yüzde 4,8 daralma yaşanacak, ikinci bir dalga yaşanırsa ise bu daralma yüzde 8,1’e çıkabilecek.  


HABER ETİKETLERİ dünya ekonomisitürk ekonomisiavrupa ekonomisiekonomide daralmaekonomi daralma oranları

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama