Dünyaca ünlü kulüplerin hisse senetleri yatırımcılarını üzdü

Dünyaca ünlü kulüplerin hisse senetleri yatırımcılarını üzdü

Yılın ilk 6 ayında dünyanın önde gelen futbol kulüplerinin hisse senetleri yatırımcılarını yüzdü

Başta pandemi nedeniyle liglere ara verilmesi ve kulüplerin büyük bir gelirden olmalı olmak üzere birçok neden kulüplerin hisse senedi performanslarına olumsuz olarak yansıdı.

Birçok kulüp sporcularla anlaşma yoluna giderek maaşlarında indirim yapmasını isterken personellerini de ücretsiz izne çıkarmak zorunda kaldı.  Yayın geliri gibi önemli kalemlerde maddi zarara uğrayan kulüpler finansal anlamda da zor günler yaşadı.

Real Madrid, Barcelona, Juventus gibi dünya devleri dahi salgın günlerinin ekonomik anlamda yaşattığı olumsuzluktan uzak kalamadı. 

Salgına karşı alınan seyircisiz oynama gibi önlemlerde kulüplerin gelirinin ciddi oranda etkilenmesine neden oldu. Bu süreç kulüplerin ekonomik performanslarına ciddi ölçüde olumsuz yansıdı.

Dev kulüpler değer kaybetti

Bu dönemde Portekiz’in büyük kulüplerinden SL Benfica’nın hisselerinin değer kaybı yüzde 38,6 oldu. Borussia Dortmund yüzde 32,8 , AFC Ajax yüzde 28,9 , Juventus yüzde 25,9 değer kaybetti. 

Ayrıca yılın ilk altı ayında Olmpique Lyonnais’in hisse senetleri yüzde 25,5 , Manchester United’ın hisse senetleri ise yüzde 20,6 kaybettirdi. Bu dönemde SS Lazio’nun hisseleri de yüzde 4,4 değer kaybetti.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama