GameStop Olayı: Bireysel Yatırımcılar Milyar Dolarlık Şirkete Karşı!

GameStop Olayı: Bireysel Yatırımcılar Milyar Dolarlık Şirkete Karşı!

Finans dünyası GameStop olayı ile çalkalanıyor. Milyar dolarlık şirketin short stock hamlesini bir dijital platformda bir araya gelen bireysel yatırımcılar bozdu.

Short selling bir şirketin portföyünde olmayan hisseleri katbekat fazlası miktardan satması ardından da ucuz fiyattan hisselerin yeniden toplanması oyununa bu kez durumu fark eden bireysel yatırımcılar “dur” dedi.

Bir yatırım fonunun hamlesini sezen kullanıcılar dijital platformda bir araya gelerek hisse senetlerini toplamaya başladı. Çığ gibi büyüyen hareket sonrasında 16-17 dolar olan hisse seneti 500 doların üzerini gördü. Gruba en büyük desteklerden biri de sosyal medya aracılığıyla Elon Musk’tan geldi. Açılış öncesinde 502 doları gören hisse 263 dolara kadar geriledi. Küçük yatırımcıların teşvikleriyle yeniden 469 dolara kadar yükselen GameStop hisseleri ardından yine sert bir düşüş yaşadı ve günü yüzde 44.1 kayıpla kapattı. 

Alımlara Yasak Geldi 

Küçük yatırımcıların işlem yaptığı popüler borsa uygulamaları hissenin alımını yasaklarken satışını serbest bıraktı. ABD’li siyasilerde bu karara tepki gösterdi. 

Elon Musk konuyla ilgili attığı sosyal medya mesajında "Sahibi olmadığın evi satamazsın, sahibi olmadığın arabayı satamazsın ama sahibi olmadığın hisseyi satabilirsin. Bu saçmalık. Açığa satış sadece körelmiş nedenlerden dolayı yasal olan bir dolandırıcılık" dedi.

Milyar dolarlaca değeri olan yatırım fonu yaşadığı kayıplar sonrasında iflasın eşiğine geldi. Bireysel yatırımcılar ise bu hisseler üzerinden elde ettikleri gelirleri yardım derneklerine bağışladılar. 

GameStop olayı sonrasında borsa uygulamasının aldığı eksi puanların Google tarafından silinmesi ve Facebook'un borsacıların grubunu kapatması tepki çeken kararlar oldu.


HABER ETİKETLERİ gamestopgamestop nedirgamestop olayı nedirgamestop borsa

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama