Japonya Merkez Bankası büyüme beklentisini revize etti

Japonya Merkez Bankası büyüme beklentisini revize etti

Japonya Merkez Bankası daralma beklentisini ve enflasyon tahmini değiştirdi. Daralma beklentisi yüzde 4,7’den yüzde 5.5’e yükseldi, enflasyon tahmini verileri ise yüzde eksi 0,5’ten yüzde eksi 0,6’ye çekildi.

Japonya Merkez Bankası para politikası toplantısı sonrasında aldıkları kararları açıkladı. Alınan karar göre politika faizinde değişikliğe gidilmedi ve yüzde eksi 0,1 oranında sabit kaldı.

Açıklamada yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşılana kadar Getiri Eğrisi Kontrollü Parasal Genişleme politikasına devam edileceği belirtildi. Toplantıdan banka ağırlık firmaların finansmanına desteklere devam kararı çıktı.

Japon ekonomisinde salgın etkisinin giderek azalmasının ve yükselen bir trend izlenmesinin belirtildiği açıklamada toparlanma hızının ılımlı kalmasını bekledikleri belirtildi.

Büyüme ve enflasyon beklentileri düştü

2020 mali yılı için enflasyon beklentisi yüzde ekiş 0,4 ve yüzde eksi 0,6 aralığından yüzde eksi 0,5 ve yükse eksi 0,7 aralığına rezive edildi.

2020 mali yılı için reel gayrisafi yurt içi hasıla beklentisi ise yüzde eksi 4,5 ile eksi 5,7 aralığından yüzde eksi 5,3 ile yüzde eksi 5,6 aralığına güncellendi.


HABER ETİKETLERİ japonya enflasyonjaponya büyüme rakamları

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama