Küresel Ticaret Yüzde 3 Azaldı

Küresel Ticaret Yüzde 3 Azaldı

Koronavirüs salgının ekonomi üzerine etkileri küresel ticaretin de ciddi ölçüde zarar görmesine neden oldu. Küresel ticaretin 2020 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yıla yüzde 3 azaldığı açıklandı. 

Yılın ilk çeyreğinde küresel ticaret üzerine veriler Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı tarafından açıklandı.  2020 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın son çeyreğine göre küresel ticaret değerinde yüzde 3’lük bir düşüş yaşandı.

Raporda 2020 yılının ikinci çeyreğinde düşüşün daha da hızlanacağı ve yüzde 27’ye ulaşacağı öngörüldü. Küresel ticaretteki düşüşte Aralık ayından bu yana düşen emtia fiyatları da etkili oldu.

Hazırlanan raporda akaryakıt fiyatlarının yüzde 33,2 düştüğüne dikkat çekildi, mineral, cevher, metal, gıda ve tarımsal hammadde fiyatlarında da yüzde 4’ün altında düşüş yaşandığı kaydedildi.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı açıkladığı raporda emtia fiyatlarındaki yüzde 20’lik düşüşe yer verildi. 2008 finansal krizinde ise en büyük aylık düşüşün yüzde 18,6 seviyesinde olduğu hatırlatıldı ve 2008 finansal krizinde emtia fiyatlarının 6 ay düştüğüne dikkat çekildi.

Emtia fiyatları ve küresel ticaretteki düşüş eğilimin süresinin ve genel gücünün belirsizliğini koruduğuna dikkat çekildi.


HABER ETİKETLERİ küresel ticaretküresel ticaret rakamlarıküresel ticarette düşüş

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama