Petrol fiyatları 10 haftanın zirvesine ulaştı

Petrol fiyatları 10 haftanın zirvesine ulaştı

Brent petrolün varil fiyatı dün 36,46 seviyesini görse de günü 35,75 dolar fiyatıyla tamamladı. Fiyatlar bugün piyasaların açılmasıyla birlikte de hareketliydi. Petrolün varili bugün sabah saatlerinde yüzde 2,40 artışla 36,61 dolardan işlem gördü. Batı Teksas türü ham petrol ise varili 34,31’den satıldı.

Piyasada Amerikan petrol stoklarının 1,1 milyon varil artması beklenirken tam tersi bir gelişme yaşandı ve Amerika’da petrol stoklarının geçtiğimiz hafta yüzde 0,9 yani 5 milyon varil azalarak 526,5 milyon varile düştüğü ABD Enerji Enformasyon İdaresi tarafından açıklandı. ABD’nin ham petrol stoğu bir önceki hafta da 700 bin varil azalmıştı.

Stoklar 15 Haftadır Yükseliyordu

ABD’nin böylece 15 haftadır üst üste yükselen ham petrol stokları ikinci kez azalmış oldu.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş son 10 haftanın en yüksek seviyesine ulaşırken bu fiyat artışında ABD ticari ham petrol stoklarının gerilemesi etkili oldu.

Uzmanlar tarafından Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve iş birliği yapan OPEC dışı ülkelerin petrol üretimindeki kesintilerin beklentileri gerçekleştirdiği algısının piyasalara olumlu bir etki şeklinde yansıdığını belirtiyor.

Direnç bölgesi 36,88-38,76 dolar arası

Buna rağmen talepte hızlı bir artışın yaşanmaması küresel petrol fiyatlarının artışını sınırlıyor.  36,88 ile 38,76 dolar arasının Brent petrolde teknik olarak direnç bölgesi, 34,60 ile 34,52 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.


HABER ETİKETLERİ petrol fiyatlarıabd petrol stoklarıpetrol varil fiyatı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama