Petrol sektöründe 200 şirket iflas etti

Petrol sektöründe 200 şirket iflas etti

Petrol üretim ve tüketimde dünyanın bir numarası olan Amerika Birleşik Devletleri’nde petrol sektöründe 200’den fazla şirket iflas bayrağını çekti. İflas süreçlerinin 2021 yılında da devam etmesi beklenirken petrol endüstrisinin kayıplarının milyarca doları bulacağı düşünülüyor.

Petrol Firmaları İflas Etme Noktasında

Covid 19 salgını nedeniyle dünya genelinde petrol tüketimi zayıf bir seyir sürdürüyor. Petrol fiyatları da bu gelişmeler ışığında geçtiğimiz ay son 20 yılın en düşük seviyesine gerilemişti. Bu durum özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzlerce şirketi iflas etme noktasına getirmişti.

70 Bin Kişi İşsiz Kaldı

Banka ve yatırımcılardan sektöre yeni kredi çıkmaması birçok şirketi iflasa sürükledi. Amerika Birleşik Devletleri’nin sondaj çalışmaları önem ölçüde azaltıldı. Bu sektörde çalışan yaklaşık 70 bin kişi işini kaybetti.

Petrol sektöründe faaliyet gösteren 200’ün üzerinde şirket iflasını açıklarken firmaların toplam borcu 130 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

İflas Eden Şirketler Artabilir

Petrol fiyatlarının 30 dolar seviyelerinde seyretmesi halinde gelecek yıl da Amerika Birleşik Devletleri’nde 170 şirketin daha iflas edebileceği düşünülüyor.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama