Türkiye’ye Koronavirüs Kredisi

Türkiye’ye Koronavirüs Kredisi

Salgın nedeniyle ekonomik anlamda zor günler yaşadığımız günlerde ekonomimize bir nebze de olsa nefes aldıracak bir haber geldi. Dünya Bankası yaptığı açıklamada Türkiye için 100 milyon dolarlık krediyi onayladığını açıkladı.

Salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler tüm dünya ülkelerini olduğu gibi bizim ekonomimizi de olumsuz yönde etkiledi. Sokağa çıkma yasakları, evde kal çağrıları , talep ve üretimin azalması, medikal harcamalar tüm dünya ülkeleri ekonomilerinde daralma yaşanmasına neden oldu. Bu etkiyi azaltmak için ardı ardına önlemler alınırken bir güzel haber de Dünya Bankası’ndan geldi. 

Kredinin 5 Yıl Geri Ödemesi Bulunmuyor

2 Nisan’da 14 milyar dolarlık küresel hızlandırılmış fonu açıklayan Dünya Bankası bu fon kapsamında Acil Covid 19 Sağlık Projesi için ülkemize de 100 milyon dolar tutarında bir krediyi onayladı. 10.5 yıllık bir vadesi bulunan kredinin 5 yıl geri ödemesi bulunmuyor.  

Salgının Etkilerini Azaltması Bekleniyor

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame yaptığı açıklamada bu finansmanın ülkemizin hastalığın etkisini azaltma ve hastalık yönetimi olanaklarını güçlendirme kapasitesini arttıracağını belirtti.  

Finansman Destekleri Devam Edecek

Önümüzdeki dönemlerde de koronavirüsün piyasalara olan etkisini hafifletmek için Dünya Bankası’nın 160 milyar dolar düzeyinde bir finansal destek sağlamayı hedeflediği biliniyor. 

 


HABER ETİKETLERİ dünya bankasıtürkiye kredi100 milyon dolardünya bankası kredi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama