115 ürünün ek gümrük vergisi oranı yeniden belirlendi

115 ürünün ek gümrük vergisi oranı yeniden belirlendi

115 gıda ürünü için uygulanacak olan ek gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi. Söz konusu ürünlerde ülke ve ülke gruplarına göre uygulanacak ek gümrük vergisi oranları göre yüzde 0 ila yüzde 20 arasında değişiyor. Şili, İran, İsrail ve Arnavutluk'tan bazı ürünlerin ithalatında sıfır gümrük vergisi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanının İthalat Rejimi Kararına Ek Kararına göre 115 gıda ürününde ek gümrük vergisi oranlarında değişiklik yapıldı. Yeni düzenlemeye göre ek gümrük vergi oranları değişen ürün grupları şöyle; Kakao tozu, helva ve lokumlar, makarnalar, ekmek, boğaz pastilleri, mısır gevreği, kek, Paraguay çayı, meyan kökü hülasaları, mayalar, soslar, çikletler, çikolata ve kakao içeren gıda ürünleri, pasta, bisküvi ve diğer ekmekçilik ürünleri.

Eski düzenlemede yüzde 49,5 gümrük vergisi olan yeşil ve kuru sarımsakta bu oran yüzde 5’e, yüzde 19,5 olan diğer sarımsaklarda yüzde 2’ye, yüzde 15 olan kabuklu ve kabuksuz cevizde ise yüzde 4’e düşürüldü.

Yüzde 145,8 gümrük verigisi uygulanan muzda ve yüzde 145 gümrük vergisi uygulanan yeşil ve siyah çayda ise yüzde 7’ye indirildi. Yüzde 27 olan çerezlik ayçiçeğinde ise gümrük vergisi oranı yüzde 3’ indirildi. 

0 gümrük vergisi uygulanacak ürünler

Gümrük vergisi yüzde 5,1 ile yüzde 94,3 arasında değişen bazı ürünlerde ise yüzde 0 olarak uygulanan bazı istisnai ülkeler dışında olmak üzere bira mayaları, çikolata, şekerleme tabletleri, kabartma tozları, Paraguay çayı, meyan kökü, kahvaltılık gevrekler, lokum türleri, ürünleri, kakao toz ve ürünleri, kültür mayaları, helva, kaynatılmış tatlı ve karamaller, sakızlı ve jöleli şekerlemeler, boğaz pastili, öksürük şekerleri, fındıklı drajeler, fondan, pasta, büskivi ve ekmekçilik mamulleri, makarnalarda gümrük vergisi sıfırlandı.


HABER ETİKETLERİ gümrük vergisisıfır gümrük vergisigümrük vergisi sıfırlanan ürünler

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama