2020 Yılı İçin Enflasyon Tahminleri Geriledi

2020 Yılı İçin Enflasyon Tahminleri Geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal tarafından yılın ikinci enflasyon raporu açıklandı. 2020 yılı için enflasyon tahmini yüzde 7.4, 2021 yılı için enflasyon tahmini ise yüzde 5.4 seviyesinde açıklandı. Açıklamada salgının finans krizinden daha derin ekonomik etkileri olduğuna dikkat çekildi.

TCMB Başkanı Murat Uysal açıklamasında koronavirüsün ekonomileri farklı kanallardan etkilediğine ve Mart ayın itibariyle hizmetler sektörünün faaliyetlerin hızla zayıflama yaşandığına dikkat çekti. Covid 19 süreci nedeniyle uygulanan parasal ve mali tedbirlere değinen Uysal gelişmiş ülke enflasyon tahminlerinin gerilediğine vurgu yaptı.

Yılın İkinci Yarısında Toparlanma Gerçekleşecek Mi?

Yılın ikinci yarısında portföy yatırımlarının toparlanmasını beklediklerini belirten Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Uysal ithalatın sınırlayıcı etkisi ve emtia fiyatlarının etkisiyle cari işlemler dengesinin yıl genelinde ılım seyir izleyeceğini belirtti. 

2020 Enflasyon Tahmini Yüzde 7.4

Açıklama doğrultusunda yılın ikinci yarısında toplanma sürecinin başlaması ön görülürken 2020 yılı için tahminler şöyle gerçekleşti;

2020 yılında gıda enflasyonu tahmini yüzde 9.5 olarak açıklandı. 

2020 TÜFE tahmini ise yüzde 8.2’den yüzde 7.4’e çekildi. 

TÜFE tahmini ise 2021 yılı için yüzde 5.4 olarak açıklandı. 

 


HABER ETİKETLERİ 2020 enflasyon tahminienflasyon tahminlerigıda enflasyonu tahminitüfe tahmini

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama