400’ün üzerinde ürüne ek gümrük vergisi

400’ün üzerinde ürüne ek gümrük vergisi

400’ün üzerinde eşyanın ithalatına eylül sonuna kadar yüzde 20’ye kadar değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Koronavirüs salgını ve alınan tedbirlerin ülke ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin korunması amacıyla bazı ithal ürünlerde ek gümrük vergisi uygulanacak.

30 Eylül’e kadar yüzde 20’ye kadar ilave gümrük vergisi

Resmi Gazete'de yayımlanan İhalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı’na göre ek gümrük vergisine tabii olacak eşyalar şöyle;

Tekstil, camlar, fırınlar, davlumbazlar, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, termostat, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, peruklar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, tartı alet ve cihazları, demir çelikten eşya, kablolar, kar küreyiciler, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400'ün üzerinde ürün için 30 Eylül'e kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar, bu tarihten ardından da 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Özel ve zorunlu durumlar incelenebilecek

Kararda yer alan hususlara ilişkin özel ve zorunlu durumlar Ticaret Bakanlığı tarafından incelenerek sonuçlandırılabilecek ve tebliğler çıkarılabilecek. 

Ayrıca  bir diğer ithalat rejimi kararında ise güneş panellerinde kullanılması şartıyla ithal edilecek yansıtıcı filmlerde yüzde 10 gümrük vergisi uygulanacak.

Akıllı kart üretiminde kullanılan plastik plakar için de gümrük vergisi yüzde 10 olacak. Bu kararlar 30 Eylül’e kadar geçerliliğini koruyacak.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama