60 firma fahiş fiyat cezası aldı

60 firma fahiş fiyat cezası aldı

Fahiş fiyat artışı bu yıl başı itibariyle Türk ticaret hukukuna suç olarak eklenmişti. Bu suçun ceza hukukuna eklenmesinin ardından fahiş fiyat arttıran firmalara cezalar verilmeye devam ediliyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından fahiş fiyat artışı gerçekleştiren 60 firmaya 3.1 milyon TL fahiş fiyat artışı cezası kesildiğini açıklandı.

Yapılan yazılı açıklamada stokçuluğa ve fahiş fiyat artışlarına karşı düzenleme yapıldığı hatırlatıldı. Bu durumların karşına geçebilmek için “Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu” oluşturulmuştu ve bu kurul 17 Nisan’dan itibaren çalışmalar başlamıştı.

33 ilde 1300 firma denetlendi

Gelen 1251 şikâyet başvurusunun ardından 33 farklı ilde yaklaşık 1300 firma denetlendi.

Ağırlıklı olarak cerrahi maske, el dezenfektanı gibi sağlık ürünleri, sebze ve meyveler, temel gıda ürünleri, çeşitli temizlik ve hijyen ürünleri şikayete konu oldu. Ayrıca salgın döneminde talep artışı yaşanan ekmek yapma makinesi, tıraş makinesi gibi çeşitli elektronik ürünlerde şikâyetlere konu oldu.

Kurula intikal eden 1251 başvurunun 732’si karara bağlandı. 9” firmadan 60’ına para cezası uygulanmasına karar verildi. Fahiş fiyat artışı gerçekleştirilen firmalara toplam 3 milyon 115 bin TL ceza uygulandı.

60 cezanının 25’i toptan sebze ve meyve fiyatlarındaki artıştan

Cezai yaptırıma konu olan uygulamalarının 25’i toptan sebze ve meyve, 19’u temel gıda ürününden oluşurken 5’i maske satışı, 2’si tıraş makinesi, 1’i ise dezenfektanla ile ilgili.

519 başvurunun ise inceleme ve savunma süreçleri devam ediyor.

 


HABER ETİKETLERİ fahiş fiyat cezasıfahiş fiyat cezalarıfahiş fiyat denetlemelerifahiş fiyat

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama