İhracatta eylül ayı rekoru

İhracatta eylül ayı rekoru

Eylül ayında Türkiye’nin ihracatı yüzde 4,8 arttı ve 16,01 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu veriler en yüksek eylül ayı ihracatı rakamı olarak kaydedildi. Yine eylül ayında ithalat ise 20,89 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Yılın dokuzuncu ayına dair öncü ithalat verileri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre eylül ayında ihract yüzde 4,8 arttı ve 12 milyon dolar oldu. İthalat ise yüzde 23,3 artış gösterdi ve 20 milyar 892 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Eylül ayında dış ticaret açığı 4 milyar 870 milyon dolar oldu.

İhracatta artış ağustos ayına göre yüzde 28,5 seviyesinde gerçekleşti. Bu veriler bugüne kadar gören en yüksek eylül ayı ihracat rakamı olarak kayıtlara geçildi.

Dış ticaret hacmi 2019 yılının aynı ayına göre yüzde 14,6 yükseldi ve 36 milyar 905 milyon dolara yükseldi. Eylül ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 76,6 oldu.

Eylül ayında en fazla ihracat yapılan ülkeler Almanya, İngiltere ve ABD olurken en fazla ithalat yapılan ülkeler ise Çin, Almanya ve Rusya old.


HABER ETİKETLERİ ihracat rakamlarıithalat rakamları

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama