İmalat PMI eylül ayında da geriledi

İmalat PMI eylül ayında da geriledi

Türkiye imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi nisan – ağustos ayları arasında gerçekleştirdiği “V” şeklinde toparlanmanın ardından eylül ayında 52,8 puana geriledi.

Türkiye imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi nisan ayında tarihinin en düşük seviyelerine kadar gerilemiş 33,4’e düşmüştü. Mayıs, haziran ve temmuz aylarını “V” tipi toparlanmayla geçiren endeks ağustos ayındaki gerilemenin ardından eylül ayında da gerilemeye devam etti.

Ağustos ayında Manşet PMI eylül ayında 52,8’e geriledi. Veri setinin detayları ise sektörün faaliyet koşullarında güçlü iyileşmeye devam ettiğine işaret etti.

Pandemi sürecindeki düşün ardından üretim ve sipariş endeksleri normale dönüş sürecinin devam ettiği eylül ayında da iyileşti. Ağustos ayındaki büyüme hız kesse de eylül ayında da üretim ve yeni siparişlerdeki büyüme sürdü.

2018 yılının Şubat ayından bu yana en yüksek oranda istihdam artışı gerçekleşti.  Girdi maliyetleri enflasyonun da ise 2018 yılının ekim ayından bu yana kaydedilen en yüksek seviyelere ulaşıldı. Nihai ürün fiyatlarında ise son 2 yılın en hızlı artışı kaydedildi.

Takip edilen 10 sektörün çoğunda faaliyet koşulları iyileşmeye devam etti. Tüketiciye yönelik çalışan sektörlerde ise faaliyet koşulları yavaşladı.

Eylül ayında 10 sektörün sekizinde üretim artış gösterirken en hızlı artış kimyasal, plastik ve kauçuk kategorisinde gerçekleşti. Gıda, giyim ve derin ürünlerinde ise üretim azaldı.


HABER ETİKETLERİ imalat pmiüretimsektörlere göre üretim

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama