İstanbul’da Nisan Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

İstanbul’da Nisan Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

İstanbul’a özel  Nisan 2020 fiyat indeksleri İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklandı. Perakende fiyatlarında Mart ayına göre yüzde 1.04, toptan fiyatlarında ise bir önceki aya göre yüzde 0.83’lük bir artış yaşandı.

İTO’nun açıkladığı İstanbul Ücretlilier Geçinme İndeksi İstanbul’da Nisan ayında mart ayına göre değişen fiyatları gösterdi. İndekste yer alan bilgilere göre perakende fiyatlarında yüzde 1.04, toptan eşya fiyaları ise Mart ayına göre yüzde 0.83 yükseldi.

Nisan Ayında Harcamalarda Kaydedilen Farklılar 

2020 yılı Nisan ayında giyim harcamalarında yüzde 3.07’lik bir artış görüldü. Bunun yanı sıra gıda harcamalarında yüzde 2,56’lık bir yükseliş yaşanırken, sağlık ve kişisel bakım harcamaları yüzde 0.01, ev eşyası harcamaları yüzde 1.77 arttı. Azalış görülen sektörler ise kültür, eğitim ve harcama, konut harcamaları, ulaştırma ve haber harcamaları oldu.

En Çok Gıda Maddeleri Grubunun Fiyatı Yükseldi

Toptan fiyatlar baz alındığında nisan ayında gıda maddeleri grubunda yüzde 4.46’lık bir yükseliş gözlemlenirken, madenler grubunda yüzde 4.116, inşaat malzemeleri grubunda ise yüzde 0.90’lık bir artış kaydedildi. Nisan ayında perakende fiyatlarında en çok yükseliş gösteren sektör gıda maddeleri grubu oldu. 

Toptan fiyatlarında Nisan ayında düşüş kaydedilen sektörler; işlenmemiş maddeler, kimyevi maddeler, yakacak ve enerji maddeleri grubu oldu. Rakamlar incelendiğinde Nisan ayında toptan fiyatı en çok düşüş gösterek sektör yüzde 16.37 ile kimyevi maddeler grubu oldu. 


HABER ETİKETLERİ enflasyon rakamlarıistanbul enflasyonfiyat değişimleri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama