AB’de sanayi üretiminde artış

AB’de sanayi üretiminde artış

Koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmeye başlamasıyla birlikte Avrupa’da sanayi üretiminde de artış gerçekleşti. AB sanayi üretimi yılın beşinci ayında bir önceki aya göre yüzde 11,4 artış gösterdi. 

AB ve Euro Bölgesi'nde mayıs ayı mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretim verileri Avrupa İstatistik Ofisi tarafından yayımladı. Yayımlanan verilere göre, 19 üyesi bulunan Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi, mayıs ayında nisan ayına  göre yüzde 12,4 artarken, bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında ise yüzde 20,9 geriledi.

 

Mayıs ayında AB'de sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 11,4 yükselirken, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 20,5 düştü. Bu dönemde en fazla artış yüzde 42,1 ile İtalya'da, 2. En yüksek artış yüzde 20 ile Fransa'da ve 3. En yüksek artış yüzde 19,6 ile Slovakya'da gerçekleşti. 

Sanayi üretiminde en fazla düşüşün görüldüğü ülkeler ise 1. sırada yüzde 9,8 ile İrlanda'da, 2. Sırada yüzde 3,5 ile Hırvatistan'da ve 3. sıradayüzde 1,3 ile Finlandiya'da belirlendi.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama