AVRUPA BORSALARINDAN SERT HAMLE

AVRUPA BORSALARINDAN SERT HAMLE

Tüm dünyayı etkisi altına alan ama Çin’den hemen sonra koronavirüsünün merkezi haline gelen Avrupa borsalarda çok sert düşüşler yaşıyor. Bugün itibari ile Londra Borsası yüzde 7’ye yaklaşırken öte yandan Almanya ve Fransa’da yüzde 8’i aşan kayıplar görülmekte. 

 

Koronavirüsünün yaydığı korkunun yeni tip koronavirüsünün ortaya çıkmasının hemen ardından daha çok tedirginlik yaratması Avrupa borsalarının karantinalar devam ederken İtalya’dan sonra diğer Avrupa ülkelerine de sıçraması haftaya sert bir düşüş ile başlamalarına neden oldu. 

Borsaların açılmasının hemen ardından görüldü ki, Almanya DAX 30 endeksi yüzde 8.30 düşüşle 8.462 puana inerek 2016 Şubat ayından bu yana en düşük seviyelere geldi. 

Analizcilere göre ise, İtalya’nın ardından karantina uygulamasının diğer ülkelere de yapılması bir tedirginlik ortamı yarattı. Bu yüzden merkez bankası yeni tip koronavirüsünün etkilerini hafifletmek amacı ile genişleyici ve finansal piyasaları likidite etmek amacıyla bir adım attı. 

FED'İN BİLE ÇARE OLAMADI

Dünya genelinde tüm vakaların sayısının 169 bini aştığını hatırlatan analizciler Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yeni tip koronavirüsünün pandemisinin merkezinin Avrupa olduğunu açıklamasının ardından Fed’in faizleri yüzde 0-0,25 aralığına kadar çekmesi,700 milyar parasal genişleme yapsa bile borsadaki satışları azaltamadığını söyledi.

Analizciler ayrıca geçen hafta Avrupa Merkez Bankası'nın likidite konusunda genişleyici bir adım attığının altını çizdi. 

 


HABER ETİKETLERİ borsalarborsadan sert hamle

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama