Avrupa Merkez Bankası Başkanı’ndan Önemli Uyarı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı’ndan Önemli Uyarı

Avrupa Merkez Bankası’ndan Avrupa Birliği ülkelerinin liderlerine oldukça önemli bir uyarı geldi. Avrupa Merkez Bankası’nın Başkanı Christine Lagardane’nin Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin ekonomilerinde ciddi daralmalar olabileceğini söylediği öne sürüldü.

Avrupa ekonomisi resesyona mı gidiyor?

Korona salgını sağlığın yanı sıra ekonomileri de ciddi ölçüde tehdit etmeye devam ediyor. Salgın başladığı günden bu yana ekonomilerin daralacağı yönündeki uyarılar ardı ardına geliyor. Bu kez önemli uyarı iddialara göre Avrupa Merkezi Bankası’nın Başkanı Christine Lagarde’den geldi. Lagarde’nin Avrupa Birliği liderlerini ekonomide yaşanabilecek daralmalara karşı uyardığı öğrenildi. 

Çin’de başlayan ve ardından tüm dünyada etkisini hissettiren Kovid-19 Avrupa ülkelerini ekonomik açıdan da zorluyor. Virüsle mücadele içerisinde olan ve bugüne kadar büyük kayıplar veren İtalya, Fransa, İspanya ve Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesini önümüzdeki süreçlerde zor günler bekleyebilir. 

GSYH Yüzde 15 Azalacak mı?

Ekonomilerin küçüleceğini belirten Fitch raporunun ardından bu kez uyarı Avrupa’nın kalbinden yani Avrupa Merkez Bankası’ndan geldi. İddialara göre AMB Başkanı Lagarde, 27 Avrupa Birliği lideri ile video konferans aracılığıyla görüşme gerçekleştirdi ve bu görüşmelerde pandemi nedeniyle Avrupa gayrı safi yurtiçi hasılasının yüzde 15’e kadar düşebileceğini belirtti. Bununla birlikte Lagarde’nin ekonomik çok az şey yapabilme ve geç kalma riskiyle karşı karşıya kaldıklarını da belirttiği öne sürüldü. 

Gizli bir kaynak yüzde 15 resesyon senaryosunun Avrupa Merkez Başkanı tarafından seçilen en uç olasılık olduğunu ve Lagarde’nin kendi baz tahmnin üretimde yüzde 9 küçülme olduğunu belirtti. 

Avrupa bugüne kadar pandemiden en fazla etkilenen bölgelerden biri olarak kabul ediliyor. Ülkelerin uyguladığı virüs karşıtı önlemler nedeniyle üretim yapılamıyor ve seyahatler kısıtlanıyor. Avrupa bloğunun gelmiş geçmiş en kötü resesyon olasılıklarından biriyle karşı karşıya olduğu öngörülüyor. 

 


HABER ETİKETLERİ avrupa merkez bankasıavrupa ekonomisiavrupa resesyon

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama