Avrupa’da otomobil satışının arttığı tek ülke Türkiye

Avrupa’da otomobil satışının arttığı tek ülke Türkiye

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerden biri otomotiv sektörü oldu. Avrupa ülkelerinde geçen yıl aynı döneme göre daha az otomobil satılırken otomobil satışı yalnızca Türkiye’de arttı. Türkiye satış sıralamasında 24 Avrupa ülkesinin önünde yer aldı..

Küresel otomotiv üretimi ve satışları koronavirüs salgınından sert etkilendi. Otomobil satışlarında Avrupa’da büyük gerileme yaşandı. Türkiye otomotiv sektörü de her ne kadar salgından etkilense de alınan tedbirler sayesinde Avrupa pazarlarına nazaran daha güçlü kaldı.

2020 yılının ilk 5 ayında tüm Avrupa otomobil pazarlarında daralma olduğu görüldü. 2019 yılının aynı dönemine oranla Avrupa’da otomobil pazarı yüzde 42,8 daraldı. Geçen yıl aynı dönemde 6 milyon 936 bin 184 otomobil satışı gerçekleşirken bu yıl bu rakam 3 milyon 969 bin 714 adette kaldı.

Hırvatistan pazarı yüzde 55,8, İspanya pazarı yüzde 54,2 daraldı

Otomotiv pazarı en fazla azalan ülkeler Hırvatistan, İspanya ve İngiltere oldu.  Fransa’da yüzde 35, İtalya’da yüzde 50,4 , Belçika’da ise yüzde 35,7 daralma yaşandı. Almanya’da da satışlar yüzde 49,5 düştü.

Sadece Türkiye’de otomobil satışı arttı

Türkiye otomobil pazarında ise virüse rağmen yılın ilk 5 aylık döneminde 2019’un aynı dönemine göre yüzde 21,7’lik artış yaşandı. 146 bin 528 araç satışıyla Türkiye Avrupa otomobil satışları sıralamasında 7. Sırada yer aldı.

Mayıs ayında 2019’un mayısına göre yüzde 7,6 gerileme yaşansa bile, Avrupa ülkeleri arasında en düşük gerileme Türkiye pazarında oldu.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama