Daha Önce Görülmemiş Bir Küresel Resesyon Bekleniyor

Daha Önce Görülmemiş Bir Küresel Resesyon Bekleniyor

 

Küresel ekonomi ile ilgili “Küresel Ekonomik Görünüm” raporunu yayınlanan uluslararası kredileri derecelendiren kuruluş Fitch Ratings 2020 yılında küresel ekonominin yüzde 3.9 daralabileceğini belirterek daha önce görülmemiş bir resesyon beklendiği vurguladı.

Koronavirüs salgını hem ülkelerin hem de dünya ekonomisini olumsuz yönde etkisine almış durumda. Pandemiye karşı alınan tedbirlerin sıkılaşması ve sürenin uzaması sonrasında küresel ekonomi üzerine tahminlerde aşağı yönde bir revizyona gidilmek durumunda kalındı. Daha önce dünya ekonomisinin 1.9 küçüleceği beklentisinde olduğunu açıklayan Fitch küçülme oranını 3.9’a çekti ve daha önce görülmemiş bir resesyon ile beklendiğini belirtti.

Ekonomik Daralmalar Bekleniyor

Küresel Ekonomik Görünüm raporuna göre bu yıl 2019 yılına göre küresel gelir seviyesinde 2.8 trilyonluk bir düşük yaşanacak. 2021 yılında ise küresel ekonominin büyüme ivmesi kazanarak yüzde 5 büyümesi bekleniyor.

Rapor aşağı yönlü revizyonlardan en çok etkilenecek bölgenin Euro bölgesi olacağını işaret ediyor. Euro bölgesinin ekonomisinde 2020’de yüzde 7’lik bir daralma beklenirken bu oranın 2021’de yüzde 4.3’lük bir büyümeye dönmüşmesi bekleniyor.

Almanya Ekonomisinde Daralma Beklentisi

Euro bölgesinin en önemli ekonomilerinden biri olan Almanya’nın ekonomisinde yüzde 6.2’lik bir daralma beklenirken bu oran İtalya’da yüzde 8, Fransa’da yüzde 7, İspanya’da yüzde 7.5 olarak bildirildi. İngiltere ekonomisinde beklenen küçülme ise yüzde 6.3 olarak ön görüldü.

Hiçbir Ülke Kaçamayacak

Salgının ekonomik etkilerinden tüm ülkelerin ekonomisi etkilenecek. Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomisinin 2020 yılında yüzde 5.6 daralması bekleniyor. Japona’nın ise bu yıl ekonomisinde yüzde 5’lik bir küçülme olacağı ön görülüyor.

Çin Ekonomisi Büyüyecek

2020 yılını büyüyerek tamamlayacak nadir ekonomilerden biri ise salgının başladığı ülke olan Çin’de görüldü. Raporda Çin ekonomisinin 2020’de 0.7 2021’de ise 7.9’luk bir büyüme eğilimine girmesi bekleniyor. 

Türkiye Ekonomisi Tahminleri

Fitch’in raporunda Türkiye ekonomisinin 2020 ve 2021’de gelişimi üzerine de öngörülerde bulunuldu. Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 2 küçüleceği, 2021 yılında ise yüzde 4.9 oranında büyüyeceği düşünülüyor.


HABER ETİKETLERİ resesyonküresel resesyonfitch raporutürkiye ekonomisidünya ekonomisiekonomi tahminleri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama