Enflasyonun yükseliş sebepleri değerlendirildi

Enflasyonun yükseliş sebepleri değerlendirildi

Enflasyonun artma nedenleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda ele alındı. Buna göre hizmet enflasyonunun artışında normalleşme sürecinin etkilediği kalemler öncülük yaptı. Temel mal enflasyonunun artışında ise etkili olan faktörler talep ve döviz kuru oldu.

Haziran ayında TÜFE %1,13 artarken yıllık enflasyon ise yükseldi ve yüzde 12,62 oldu.  Bu dönemde temel mal gurubunda da hizmet grubunda da enflasyon eğilimi artış gösterdi. B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonu ve eğilimi de yükseldi. Bu endekslerin yıllık değişim oranları yüzde 11,95 ve yüzde 11,64 olarak gerçekleşti.

Hizmet fiyatları arttı

Yılın altıncı ayında hizmet fiyatlarında yüzde 2,09 artış gerçekleşirken grup yıllık enflasyonu yüzde 11,76 oldu. Kira dışındaki alt gruplarda yıllık enflasyon artış gösterdi. 

Ulaştırma hizmetlerinde belirgin bir yükseliş görüldü. Uçak bileti yüzde 12,39 şehirler arası otobüs ücretleri ise yüzde 23,52 arttı.

Hem yiyecek, içecek hem de konaklama hizmetlerinde fiyat artışı yaşandı. Ayrıca kuaför hizmetleri, eğitim ve paket turların da fiyatları arttı. 

Temel mal grubu enflasyonu arttı

Haziran ayında temel mal gurubu yıllık enflasyonu 2,13 arttı ve yüzde 11,39 olarak gerçekleşti. Tüm alt gruplarda da söz konusu dönemde enflasyon yükseldi. Fiyatlarda döviz kuru, pandemi kaynaklı maliyet artışları ve normalleşme sürecinin ardından güçlenen talep etkili oldu.

Bu dönemde temel mallarda fiyatlar mayıs ayına oranla belirgin bir artış gösterdi. Enerji grubu fiyatlarında da yüzde 2,62 artış yaşandı. Akaryakıt ve tüp gaz fiyatları yükselirken şebeke suyu fiyatları da yüzde 1,75 arttı. Böylece enerji yıllık enflasyonu yüzde 9.12’ye ulaştı.

Taze meyve yıllık enflasyonu azalırken sebze yıllık enflasyonu yüzde 21,39’a yükseldi.  Bakliyat grubunun fiyatlarında da artışlar devam etti. 

Taze meyve ve sebze haricindeki gıda grubunda ise yıllık enflasyon azalmaya devam etti.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama