Eylül ayında enflasyon beklentilerin altında

Eylül ayında enflasyon beklentilerin altında

Eylül ayında enflasyon aylık bazda yüzde 0,97 artarak yüzde 1.35 beklentilerin altında gerçekleşti. Bu sonuçla birlikte yıllık enflasyon yüzde 11.77’den yüzde 11.75’e geriledi.

Eğitim grubunda gerçekleştirilen KDV indirimi enflasyona düşürücü etkide bulundu. Gıda fiyatlarındaki yükseliş ise eylül ayında da sürmeye devam etti.

Üretici fiyatları hızla yükselen döviz kurlarından etkilendi ve üretici enflasyonu yüzde 2,65 yükseldi. Yıllık bazda üretici enflasyonu ise yüzde 14,33 olarak gerçekleşti. Özel kapsamlı enflasyon göstergeleri manşet enflasyondan daha fazla yükseldi.

Gıda fiyatları yüzde 0,66

Gıda fiyatlarındaki artış analistlerin beklediği gibi yüzde 0,66 seviyesinde oldu. Bu veri manşet enflasyonu da 0,15 puan yükseltti. Biber fiyatları yüzde 16, patlıcan 18, fasulye, lahana ve kabak yüzde 9 arttı. Ekmek fiyatları ise İstanbul Halk Ekmek zammıyla birlikte yüzde 2,8 yükseldi. Ekim ayında gıda enflasyonunun daha fazla artması bekleniyor.

Giyim ve ayakkabı yüzde 0,3 geriledi

Giyim ve ayakkabı eylül ayında yüzde 0,3 gerileyerek enflasyonu arttırıcı bir etki yapmadı.  Bu veri enflasyon oranın beklentilerin altında gelmesinde etkili oldu.

Konut grubunda fiyat artışı yüzde 0,93 olurken bu veri manşet enflasyona 0,13 puanlık katkı sağladı. Sağlık gurubu ise yüzde 0,87 artış ile manşet enflasyonu 0,03 puan etkiledi. 

Aylık enflasyonun yüzde 3,02 arttığı ev eşyası grubu manşet enflasyonunu 0,23 puan etkiledi. Bu artışta mobilya fiyatlarındaki artışlar, buzdolabı ve küçük ev aletlerindeki zamanlar etkili oldu.

Euro’nun yükselmesi dizel otomobillerin yüzde 5,2, benzinli otomobillerin yüzde 2,8 zam görmesinde etkili oldu. Benzin fiyatları yüzde 2,1 artarken motorin fiyatlarında yüzde 2,37 azaldı.

TÜFE göstergelerindeki artış manşet enflasyonunu geçti

TÜFE göstergelerindeki aylık artış manşet enflasyondan daha hızlı gerçekleşti. B çekirdek enflasyonu aylık bazda yüzde 1,35 yükseldi, yıllık ise 11,18’den 11.57’ye yükseldi.

C çekirdek enflasyonu ise aylık 1,33 yıllık 11,32 oldu.


HABER ETİKETLERİ enflasyoneylül ayı enflasyonçekirdek enflasyoneylül tüfe

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama