Kaç İşletme Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu Aldı?

Kaç İşletme Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu Aldı?

Koronavirüsün salgının ardından kademeli bir şekilde gerçekleşen normalleşmede turizmin önündeki en büyük engellerden biri de haklı olarak potansiyel turistlerin covid 19’a karşı alınan önlemler hakkındaki endişeleri.

Ülkemizde birçok turistik tesis de “güvenli” olduklarını kanıtlamak için “Sağlıklı turizm sertifikasyonu” alma çalışmalarını sürdürüyor.

Dünyada bir ilk olarak ülkemizde uygulanan Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu tesisin konaklama ve yeme-içme de güvenli olduğu yönünde bir mesaj veriyor. Bu sertifika Türk Standardları Enstitüsü Sistem Belgelendirme Grup Başkanlığının aralarında olduğu uluslararası 11 akreditasyon firması tarafından otellere ve restoranlara veriliyor. Güvenli turizm belgesi almak için başvuran otel ve restoranlar da Bakanlık tarafından ilan ediliyor.

9 restoran ve 48 otel sertifikasyon aldı

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı verilerine göre bu sertifikasyonu şu ana kadar 9 restoran ve 48 otel almaya hak kazandı.

Turizmin başkenti Antalya başta olmak üzere her yıl çok sayıda turisti ağırlayan Muğla, İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon ve Konya’da faaliyet gösteren birçok otel belge almak için şartları yerine getirmek için çaba sarf ediyor.

Başvurular sonrasında incelenen 337 otel ve 50 restoran arasından 48 otel ve 9 restoran belge almaya hak kazanmış durumda. Antalya ve İstanbul belge almaya hak kazanan tesislerin en çok yer aldığı şehirler olarak ön plana çıkıyor. 


HABER ETİKETLERİ sağlıklı turizm sertifikasıgüvenli turizm sertifikası

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama