Kapasite kullanım oranlarında sert düşüş!

Kapasite kullanım oranlarında sert düşüş!

Nisan ayında ekonominin tüm dallarındaki düşüş imalat sanayisindeki kapasite kullanım oranını da ciddi şekilde etkiledi. Oranlar Mart ayına göre 13.8 puan gerileyerek yüzde 61.6 seviyesine düştü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yayınladığı istatistikler imalat sanayisindeki endişe verici durumu gösterdi.

Tüm dünya üzerindeki ekonomileri şiddetli bir şekilde etkileyen pandemi süreci ülkemizin ekonomisi üzerinde de diğer ülkelerin ekonomilerinin üzerinde olduğu gibi oldukça sert bir etki yarattı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan kapasite kullanım oranı verileri durumun ciddiyetini bir kez daha ortaya koydu. İmalat sanayisindeki kapasite kullanım oranları Nisan ayında bir önceki aya göre büyük bir çöküş yaşadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yaptığı açıklama imalat sanayisindeki sert düşüşü gösterdi. Tüm dünyada kovid 19 ile mücadele sürerken alınan tedbirler ve alış ve satış deneyimlerinin değişmesi ekonomiye büyük etkiler yapıyor. Tüm dünya ülkelerin ekonomiler daralırken salgın hastalık sürecinin ülkemiz üzerindeki etkileri de raporlarla ortaya çıkıyor.

Nisan Ayı Kapasite Kullanım Oranlarında Büyük Düşüş

1.727 iş yerinin katıldığı İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen cevaplar pandemi sürecinin imalat sanayisinde faaliyet gösteren şirketlerin kapasite kullanım oranlarını rakamlarla ortaya koydu. Kritik bir önemi bulunan oran Mart ayona göre 13.7 puan düşüş gösterdi ve yüzde 61.6 seviyesine geriledi.

Bir diğer çarpıcı rakam ise mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranın da görüldü. Bu rakamın da ciddi bir düşüş yaşadığı gözlemlendi. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı Nisan ayında Mart ayına 14.3 puan düşüş göstererek yüzde 61.9 seviyesinde belirlendi. 


HABER ETİKETLERİ kapasite kullanım oranlarınisan kapasite kullanım oranlarıimalat sanayi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama