Kartla ve temassız ödemelerde rekor

Kartla ve temassız ödemelerde rekor

Bankalararası Kart Merkezi bu yılın mayıs ayına ilişkin verileri yayınlandı. Bu verilere göre geçen yılın aynı dönemine kredi kartı adedinde yıllık yüzde 5, banka kartı adedinde ise yıllık yüzde 11’lik bir artış yaşandı. Mayıs ayının sonunda Türkiye’de 71,4 milyonu kredi kartı olmak üzere 171,3 milyon kart bulunuyor. 

2020 yılının mayıs ayında kartlı ödeme tutarı 76,2 milyar TL’ye ulaştı. Bu ödemelerin 63,3 milyar TL’si kredi kartıyla 12,9 milyar TL’si ise banka kartıyla yapıldı. Kredi kartıyla yapılan ödeme tutarı 2019’un aynı ayına göre yüzde 13 oranında azalırken banka kartı ile yapılan ödeme tutarı yıllık yüzde 19 arttı.

Ramazan Bayramı öncesinde rekor kırıldı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da kartlı ödeme adedinde rekor yenilendi. Ramazan Bayramı öncesindeki Cuma günü 26,6 milyon adet kredi kartlı ödemeyle yeni bir rekora imza atıldı. Aynı gün temassız ödeme adetinde de rekor kırıldı. 22 Mayıs Cuma günü 7 milyon temassız ödeme gerçekleşti.

İnternetten kartlı ödemeler yaygınlaşıyor

Salgın da etkisiyle internetten kartlı ödemeler en çok tercih edilen ödeme araçlarından biri oldu. Mayıs ayında internetten kartlı ödeme tutarı 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 14 arttı ve 19 milyar TL ile rekor seviyeye ulaştı. İnternetten kartlı ödemeler toplam kartlı ödemelerin çeyreğinden fazlasını oluşturdu.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama