Kartla yapılan harcamalar 2019 yılı seviyesini geçti

Kartla yapılan harcamalar 2019 yılı seviyesini geçti

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı tarafından "COVID-19'un Tüketici Harcamalarına Etkisi" üzerine yaptıkları araştırmanın sonuçları yayınlandı. 15 Mayıs haftasında yapılan tüketim harcamaları 8 Mayıs haftasına göre yüzde 4 yükseliş gösterdi, banka kartı da dahil olmak üzere kartla yapılan işlemlerin hacmi arttı ve bu yöntemle yapılan harcama tutarı bir önceki yılı geçti.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı tarafından yayınlanan rapora göre 15 Mayıs haftasında banka kartı ve kredi kartı kullanılarak 17.3 milyar TL tutarında harcama yapıldı. Harcamalarda bir önceki haftaya göre yüzde 4’lük bir artış yaşandı ve 99 milyon işlemde 738 milyon TL harcandı. 

2019 Yılı Değeri Aşıldı

8 Mayıs haftasında 2019 yılı seviyesine ulaşan banka ve kredi kartı ile yapılan harcamaların tutarı 15 Mayıs haftasında 2019 yılı değerini geride bıraktı.  Bu alışverişlerin yüzde 26’sını market ve alışveriş merkezleri, yüzde 19’unu elektrik-elektronik eşya harcamaları, yüzde 8’ini çeşitli gıda harcamaları oluşturdu. Toplam harcamaların yüzde 28’i internet üzerinden yüzde 5’i mektup ve telefonla yapıldı

Gıda harcamalarında artış yaşandı

15 Mayıs haftası bir önceki haftayla kıyaslandığında market ve alışveriş merkezleri harcamaları yüzde 0,2 elektrik-elektronik ve bilgisayar harcamaları yüzde 1, internet üzerinden yapılan alışverişler ise yüzde 3 azalırken çeşitli gıda harcamaları yüzde 9 arttı.

Söz konusu hafta harcama kalemlerine bakıldığında en fazla azalış benzin ve yakıt istasyonları harcamalarında görülürken, en fazla artış havayolları, bireysel emeklilik, araba kiralama, giyim ve aksesuar harcamalarında yaşandı.

İnternet alışverişleri geçen yıla göre yüzde 22 arttı

Bu dönemde internet üzerinden gerçekleştirilen alışverişler bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artış gösterdi. 


HABER ETİKETLERİ kartlı alışverişkartla alışveriş oranlarıkartla alışveriş rakamları

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama