Kartlı ödemede rekor kırıldı

Kartlı ödemede rekor kırıldı

Temmuz ayında banka kartları ve kredi kartlarıyla 112,1 milyar liralık rekor tutarda ödeme gerçekleşti, arife gününde ise kartlı ödeme adedi rekoru kırıldı. Bayramdan bir gün önce 27,2 milyon kartlı ödeme işlemi gerçekleşti.

Temmuz ayına ilişkin kartlı ödeme verileri Bankalararası Kart Merkezi tarafından açıklandı. Açıklanan verilere göre temmuz ayında 175 milyonu banka kartı olmak üzere toplam 247 milyon kart bulunuyor.

112,1 milyar liralık kartlı ödeme tutarının 92,6 milyar lirasında kredi kartları kalan 19,5 milyar lirasında ise banka kartları kullanıldı. 

MTV ödemelerinde internetten ödeme tercih edildi

Kamu veri ödemeleri sektöründe kartlarla ödenen tutarların yüzde 60’ından internetten ödeme tercih edildi. 

Kurban Bayramı’nda vatandaşlar kartlarını kullandı

Kurban Bayramı’nda kartlarla 10,5 milyar liralık ödeme gerçekleşti. Bu verilere göre geçen yılki bayrama göre kartlı ödemeler yüzde 36 arttı.

Arife gününde en fazla kartlı ödeme adedine ulaşılarak bir rekora imza atıldı. Arife gününde toplam 27,2 milyon adet kartlı ödeme işlemi gerçekleşti. Arife gününde en fazla ödeme yapılan saatler 15.00 ile 16.00 arası oldu.

Ödemelerin yüzde 30’u market-gıda sektöründe

Kurban Bayramı süresince gerçekleşen kartlı ödemelerin yüzde 30’u market-gıda sektörlerinde gerçekleşti. İkinci sırada yüzde 11 ile akaryakıt istasyonları, üçüncü sırada ise yüzde 9 ile giyim ve aksesuar sektörü yer aldı.


HABER ETİKETLERİ kartlı ödeme rekorukartlı işlem rekorukart kullanımıkredi kartı kullanımı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama