Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türk Lirası’nda yaşanan değer kayıpları sonrasında sıkılaştırma adımlarını arttıran Merkez Bankası piyasanın merak beklediği faiz kararını duyurdu. TCMB politika faizinde değişikliğe gitmedi.

Likidite tedbirleri sürdürülecek

Ağustos ayı Para Politikası Kurulu toplantısından politika faizinin değişmemesi yönünde karar çıktı. Politika faizi 8,25 seviyesinde kalırken sıkılaştırma politikasına devam edileceği yönünde bir mesaj verildi.

Merkez Bakası tarafından yapılan açıklamada politika faizi sabit kalırken likidite tedbirlerinin sürdürülmesine karar verdiği vurgulandı.

Ayrıca gecelik (O/N) faizi yüzde 9,75 ,  Geç Likidite Penceresi faizi de yüzde 11,25 seviyesinde kaldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirler, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine katkıda bulunmuştur. Son dönemde ticari kredilerde normalleşme eğilimi gözlenirken, bireysel krediler güçlü seyretmiştir. Ertelenmiş talebe ve salgın tedbirleri kapsamında uygulanan likidite ve kredi politikalarına bağlı olarak ithalatta gözlenen canlanmanın, bu politika tedbirlerinin kademeli olarak azaltılmasıyla dengelenmesi beklenmektedir. Turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe rağmen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle kısmi bir iyileşme başlamıştır. Mal ihracatındaki toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük seviyeleri ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir.”


HABER ETİKETLERİ politika faiziağustos faiz kararımerkez bankası faiztürkiye faiz kararı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama