Merkez Bankası’nın resmi rezerv varlıkları yüzde 5 azaldı

Merkez Bankası’nın resmi rezerv varlıkları yüzde 5 azaldı

Haziran ayında Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıklarında mayıs ayına oranla yüzde 5 azalma gerçekleşti. Haziran ayı resmi rezerv varlıkları 86,3 milyar dolara geriledi.

Döviz varlığı azaldı

Alt kalemler itibariyle düşüş döviz varlıklarında gerçekleşti. Haziran ayında döviz varlıkları Mayıs ayına kıyasla %13,2 azaldı ve 45,8 milyar dolar oldu.

Altın varlığı arttı

Döviz varlığındaki %13,2’lik düşüşün karşısında altın cinsindeki rezerv varlıklarında yüzde 6,5 artış gerçekleşti. Altın cinsinden rezerv varlıkları 39,1 milyar dolar oldu.

Merkez bankasından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez  Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri,  menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir  önceki aya göre yüzde 4,4 azalarak 21,2 milyar ABD doları olarak  gerçekleşmiştir. Bu tutarın 16,3 milyar ABD doları anapara, 4,9 milyar ABD doları faizden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi  ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev  işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 58,9  milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 15,5 milyar ABD doları bir  ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın  cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler)  oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 1  artarak 27,9 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir."


HABER ETİKETLERİ merkez bankası rezervlerimerkez bankası döviz rezervlerimerkez bankası altın rezervleri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama