Pandemiden Olumlu Etkilenen Sektörler Hangileri Oldu?

Pandemiden Olumlu Etkilenen Sektörler Hangileri Oldu?

Koronavirüs nedeniyle dünya genelinde ilan edilen pandemi, bazı sektörleri ciddi anlamda olumsuz etkilerken bazı sektörlerin ise daha fazla para kazanmasına neden oldu. Pandemiden olumlu etkilenen sektörler normal süreçten çok daha fazla kazanç sağlarken, bu sektörlerin dışında kalanlar ise ciddi zorluklar yaşamaya devam ediyorlar. 

Pandemiden Olumlu Etkilenen Sektörler 

Pandemi sürecinde gelir düşüşü yaşamayan hatta yükselişe geçen sektörüler şunlardır;

Finans ve Bankacılık Sektörü 

Düşünülenin tam aksine pandemi sürecinden bankacılık ve finans sektörü, ciddi kazançlar sağladı. İnsanların hem işsiz kalması hem de ürün fiyatlarının artması sebebiyle içine düştükleri ekonomik zorluklar, özellikle ihtiyaç kredilerine yönelmelerine neden olarak bankacılık sektörünü ciddi anlamda canlandırmıştır.

Temizlik Ürünleri İmalatı 

Temizlik ürünleri imalatı yapan şirketlerde, pandemiden olumlu etkilenen sektörler arasında yer alıyorlar. Virüsün yayılmasını engellemek için temizlik kurallarının önemli olması, dünya genelinde insanların temizliğe daha fazla önem vermelerine neden olmuştur. 

Kişisel ve ortam temizliği için yoğun hassasiyetin gösterilmesi, temizlik ürünlerinin satışında ciddi patlamalara sebep oldu. Bunun neticesi olarak, Koronavirüs salgınından en karlı çıkan sektörler arasında temizlik ürünlerinin üretimi ve satışını yapan şirketler ilk sıralarda yer alıyorlar. Aynı zamanda doğrudan temizlik hizmeti veren şirketlerinde, bu süreçten kazançlı çıktıklarını söylemek daha mümkün oluyor.

Doğal Ürünler Yetiştiriciliği Ve Pazarlaması 

İnsanların bağışıklık sistemini bu zorlu süreçte güçlendirmek için, her çeşit doğal ürünlere ilgi gösterdiği biliniyor. Bunun sonucu olarak da doğal ürünler yetiştiren ve bunların satışını yapan kişi veya işletmeler, kazançlarını önemli ölçüde artırmayı başardı. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği fazla bulunan besin maddeleri, pandemi döneminde en fazla satılan ürünler oldu. 

İlaç Sektörü 

Henüz virüsün görülmediği 2019 yılının ortaları ile günümüzde ilaç şirketlerinin borsadaki durumları kıyaslandığında, bu şirketlerin ciddi oranda değer kazandıkları görülüyor. Doğrudan Koronavirüs ile bağlantılı olmamakla birlikte, insanların hassasiyet göstermesi birçok ilaç çeşidinin daha fazla satılmasına neden oldu. Buna bağlı olarak ilaç şirketleri, borsa değerlerini %25'e varan oranda artırmayı başardılar.

Kurye Sektörü 

Virüs sebebiyle kurye şirketleri de yoğun olarak çalışmaya başladı. İnsanlar restoran gibi işletmelerde oturarak yiyip içemedikleri için, siparişleri evlerine vermeye başladılar. Bunun bir sonucu olarak, işletmeler bünyelerinde daha fazla kurye istihdam etmek zorunda kaldılar.

E-Ticaret Sektörü 

Virüsün yayılma şekli dikkate alındığında, insanların dışarı çıkma ve alışveriş alışkanlıklarında büyük bir değişikliğe neden olduğunu söylemek söz konusudur. Virüsün bulaş tehlikesine karşı insanlar fiziki mağazalar yerine, birçok alışverişini internet üzerinden yapmaya başladı. 

Gıda sektörünün dışında birçok ürünün satıldığı e-ticaret siteleri, bu sürecin parlayan yıldızları arasında yer aldılar. Aynı şekilde büyük zincir mağazaların gıdada dâhil olmak üzere tüm ürünlerini "kapınıza gelsin" mottosuyla satışa sunması, internet üzerinden alışverişleri daha ileri seviyeye taşımıştır. 

Yukarıda sayılanlara benzer tüm sektörler, pandemiden olumlu etkilenen sektörler arasında yer aldılar. İnsanların yaşam ve alışveriş alışkanlıklarını değiştirmeleri ile birlikte, bu sektörlerin satışlarını en az yüzde 35 oranında artırdıkları gözlemlendi.

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama