Rus Ekonomisi Çöküşte

Rus Ekonomisi Çöküşte

Koronavirüs Rus ekonomisini fena vurdu. Enerji emtia fiyatlarının sert bir düşüş yaşaması Rusya Federal Bütçesini önemli ölçüde etkiledi ve Rusya’nın ekonomik planlamalarını alt üst etti. Zor durumda kalan Rusya ek borçlanma ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Salgın sürecinin küresel anlamda talepleri ciddi oranda düşürmesi ve depoların tamamen dolmasının ardından petrol fiyatları çöküşe geçti. 2020 yılına varil fiyatı 66 dolar olarak giren ham petrol geride bıraktığımız hafta 15 dolar seviyelerine kadar düştü. Yüzde 70’lik gibi oldukça ciddi bir şekilde düşen ham petrol düşetimi bu yıl 100 milyon varilden yaklaşık 30 milyon varile kadar düştü. Bu durum depoların tamamen dolmasına ve fiyatta görülmemiş bir düşüşe neden oldu.

Rusya Ekonomisinin Zor Günleri 

Durum değerlendirmesi yapan Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov daha önce yaptıkları planlara göre 2020 yılından yaklaşık 13.4 milyar dolar ek borçlanmaya gitmeleri gerektiğini belirtti.

Devlet televizyonunda açıklamamalar yapan Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov federal bütçeye Rusya Ulusal Varlık Fonu’ndan 27 milyar dolarlık bir doğrudan transfer beklentisinde olduklarını ifade etti. 

Enerji Gelirlerinde Büyük Düşüş

Bildiğiniz gibi Rusya’nın federal bütçesinin önemli bir kısmı enerji gelirlerinden besleniyor. Salgın sürecinde hem petrol hem de gaz fiyatların büyük bir düşüş göstermesi de federal bütçeyi sıkıntıya soktu. Sürecin uzaması durumunda Rus ekonomisini daha da zor günler bekliyor. Ek borçlanmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ise zaman gösterecek. 

 


HABER ETİKETLERİ rus ekonomisiek borçlanmarusya federal bütçesi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama