Sanayi üretimi toparlanmayı sürdürüyor

Sanayi üretimi toparlanmayı sürdürüyor

Koronavirüs salgının etkilerinin en yoğun hissedildiği nisan ayında dibi gören sanayi üretimi toparlanmaya devam ediyor. Temmuz ayında yüzde 8,4 artan endeks 119,2 puana yükseldi. Yıllık bazda artış ise yüzde 4,4 olarak kaydedildi.

Sanayi üretim endeksine ilişkin verilen Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. BU verilere göre endeksi yılın 7. Ayında 119,3 puana çıktı. Toparlanmayı sürdüren endeksin artışın aylık bazda yüzde 8,4 yıllık bazda ise 4,4 olarak kaydedildi. 

Üst üste 3 aydır toparlanıyor

Kovid-19 salgını ve alınan tedbirler neticesinde sanayi üretim endeksi nisan ayında 78,1 puana kadar gerilemişti. Endeks nisan ayının ardından 3 aydır üst üste toparlanmaya devam ediyor. Temmuz ayı itibariyle 119,3’e çıkan endeksin toparlanması nisan ayına oranla yüzde 50’nin üzerine çıkmış oldu.

Alt sektörlere bakıldığında imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,1, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 yükselirken madencilik taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,9 azaldı.


HABER ETİKETLERİ sanayi üretimisanayi üretimi endeksisanayi toparlanma

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama