Temassız Ödeme Yapanların Sayısı Arttı

Temassız Ödeme Yapanların Sayısı Arttı

Bugün Bankalararası Kart Merkezi’nden bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre ise temassız yapılan ödemelerin ciddi anlamda yol aldığı ve 2019 yılının Mart ayına göre ise yüzde 170 oranında arttığı söylendi. Bu oranın tüm zamanların en yüksek oranda temassız işlem yapılmış olduğunu söyleyen Genel Müdür Soner Canko, yapılan beş işlemden birinin ise temassız olduğunu söyledi. 

Genel Müdür aynı zamanda 30 yılı aşkın bir süredir ise ödeme teknolojileri sektörünün Türkiye’de faaliyette olduklarını söyleyerek güvenlik için gerekli yatırımların bugünde yapıldığının altını çizdi.  Canko 30 yıldır sektörün çok yol almış olduğunu ve kart kullanım alışkanlıklarının gün geçtikçe özellikle bu ay çok yoğun olduğunu vurguladı. 

Evde kaldığımız şu günlerden he şeyi dışarıdan evimize söylediğimiz için Mart ayında kartlı yapılan ödemelerin çok olduğu ve 2019 yılının Mart ayına göre ise yüzde 9 artış göstererek 218 milyon olan kullanımın 239 milyona kadar çıktığı görülmekte. Bu sayının ise 168 milyon kadarı banka kartlarından oluşurken, 71 milyonu ise kredi kartlarından oluşum gösterdi. Kart ile ödeme alışkanlığı olumlu bir şekilde yükselme gösterdi. 2019 yılının Mart ayına göre ise kart ile işlem yapma sayısı yüzde 3 arttı. Ödeme tutarı ise aynı döneme göre ise yüzde 9 arttı. İnsanlar nakit çekmekten daha çok kartlara doğru yönelim gösterdi. 2019 Mart ayına göre bu yıl ATM üzerinden para çekme yüzde 14 azaldı. Korona virüs ile mücadele kapsamında ise kağıt ve bozuk paralardan virüs geçebilme ihtimali tüm insanları kart kullanmaya itmiş gibi göstermektedir. 

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama