Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.5 büyüdü

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.5 büyüdü

2020 yılı Ocak-Mart dönemini kapsayan ilk çeyrek Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) verileri TUİK tarafından açıklandı.

Koronavirüs salgının ekonomik etkilerinin henüz tam olarak hissedilmediği Ocak, Şubat ve Mart döneminde Türkiye ekonomisi yüzde 4,5 büyüdü. 2019’un son çeyreğinde yüzde 6 büyüyen Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 5.2 oranında büyümesi bekleniyordu.

Sanayi sektörü arttı, inşaat sektörü düştü

Sanayi sektörü bu yılın ilk çeyreğinde %6,2 artarken bilgi ve iletişim faaliyetleri %10,7 , kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri %4,6, tarım %3,0, gayrimenkul faaliyetleri %2,4, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri %1,9 ve finans ve sigorta faaliyetleri %1,6, hizmetler %3,4, diğer hizmet faaliyetleri %12,1 arttı. İlk çeyrekte inşaat sektörü ise %1,5 azaldı.

GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2020 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak;, , sanayi %6,2, ,  

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2019 yılı ilk çeyreğe göre %0,6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bu yılın ilk çeyreğinde 2019 yılının aynı dönemine göre %4,2 arttı.

GSYH cari fiyatlarla 176 milyar 146 milyon dolar olarak gerçekleşti

Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla tahmini, bu yılın birinci çeyreğinde cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %16,2 artarak 1 trilyon 71 milyar 98 milyon TL oldu. GSYH'nin birinci çeyrek değeri cari fiyatlarla ABD doları bazında olarak gerçekleşti.

Devletin nihai tüketim harcamaları %6,2 arttı

Devletin nihai tüketim harcamalarında bir önceli yılın aynı dönemine göre, zincirlenmiş hacim endeksi olarak %6,2 artış gerçekleşti. Yerleşik hane halklarının ve hane halkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları %5,1 artarken gayrisafi sabit sermaye oluşumu %1,4 azaldı.

Mal ve hizmet ithalatında artış, ihracatında azalış

Mal ve hizmet ithalatı, bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak %22,1 yükseldi ihracatı ise %1,0 azaldı.

İşgücü ödemelerinde artış

İşgücü ödemeleri, bu yılın ilk çeyreğinde 2019  yılının aynı çeyreğine göre %14,6, net işletme artığı/karma gelir %19,6 arttı. Geçen yıl birinci çeyrekte yüzde 39 olan İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı ise bu yıl %38,6 oldu.

Geçtiğimiz yıl aynı dönemde %40,7 olan net işletme artığı/karma gelirin payı ise %42,1'e yükseldi.

 


HABER ETİKETLERİ türk ekonomisitürkiye ekonomisitürk ekonomisi büyümetürkiye ekonomisi verileri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama