Volkswagen’dan 2.1 milyar Euro’luk hamle

Volkswagen’dan 2.1 milyar Euro’luk hamle

Alman otomobil devi Volkswagen iki Çinli elektrikli araç şirketine yatırım yapmak için harekete geçti. İki şirkete yapılacak olan yatırım toplam 2.1 milyar Euro’yu bulacak.

5 yıl içinde 5 elektrikli otomobil modeli daha çıkartmayı hedefleyen Volkswagen  bu yeni modeller için otomobil üretim üssü kurma çalışmalarına devam ediyor.

Çinli Şirketin Yüzde 50’sini Alacak

Volkswagen’dan yapılan açıklamada Çin’deki elektrikli araç üretiminde ortağı olan Anhui Jianghuai Automobile Group Holding'in yüzde 50’sini satın almayı planladıkları belirtildi. 

Bu hamlenin yanı sıra Alman otomobil devi JAC Motors ile Çin’deki ortak şirketi olan JAC Volkswagen’da bulunan yüzde 50 hisse payını da yüzde 75’e yükseltecek. Bu iki yatırım ünlü otomobil üreticisine 1 milyar Euro’ya mal olacak.

Çinli Batarya Üreticisine Yatırım

Sadece bu da değil. Volkswagen, Çinli elektrikli araç bataryası üreticisi Gotion High-Tech Co.Ltd. şirketinin yüzde 26 hissesini de 1,1 milyar Euro karşılığında bünyesine katacak. Bu, Alman şirketin Çinli bir batarya üreticisinin hisselerine doğrudan yaptığı ilk yatırım olacak.

Gerekli izinlerin alınmasının ardından satın almaların  bu yılın sonuna doğru tamamlanması bekleniyor. 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama