Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, tüm araç sahiplerinin trafikte yer alabilmesi için yapmakla yükümlü olduğu bir sigorta türüdür. Trafikte sigortalarını yaptırmamaları halinde ceza yemeleri kaçınılmazdır. Sadece ceza yemekle kalmaz, aslında trafiğe çıkmaları yasaktır ve kesin olarak sigortaları yapılmalıdır. Sigortalar için belirlenmiş belli süreler vardır ve belli süreler içinde sigortanızı yenilemelisiniz. Bunun için belirli sigorta şirketleri vardır ve bunlar tarafından sigortanızı yaptırmalısınız. Sigortaların herkes açısından çok faydası vardır çünkü hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır. Tüketici trafik sigortası seçerken nelere dikkat etmelidir bunlara bir göz atalım isterseniz.


                       Tüketiciler Trafik Sigortası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Sigortalar başınıza gelecek her kaza ve hasarları karşılamak üzere yapılmaz. Teminatlar vardır ve bu teminatlar hazine müsteşarlığı tarafından öncelikli kazalar için belirlenmiştir. Sigortanızın neleri kapsadığına kesinlikle bakın. Başınıza gelebilecek her türlü kaza, sakatlık veya vefat durumlarında teminatlara limit konulmuştur.
Bundan dolayı sigorta firmasını seçerken size daha uygun ve size bu seçenekleri sunabilen teminatları incelemenizde fayda vardır.

                   Trafik Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Sigorta fiyatlarını seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmakla birlikte sizin daha önceden yapmış olduğunuz herhangi bir kaza olup olmadığı da göz önüne alınarak sigorta fiyatlarında değişkenlik olacağını bilmenizi isterim. Yalnız trafik sigortalarının fiyatlarında sigorta şirketlerinin büyük rol oynadığında bilmekte fayda var; fakat bunlarla birlikte aracınızın modeline, yılına ve hatta kayıtlı olduğu illere göre değişkenlik göstermektedir. Daha önce herhangi bir kazayla karşılaşmadıysanız hasarsızlık indiriminden yararlanabilirsiniz. Yaptırdığınız poliçelerin kontrolünü sağlayıp hasarsızlık indiriminden yararlanıp yararlanmadığınızı kontrol etmekte fayda var. Hasarsızlık indirimi ne diye soracak olursanız; hasarsızlık indirimi aracınızla hasar yaşamadığınız her sigorta döneminizin sonunda, gelecek yıl için düzenlenecek olan kasko sigortanıza indirim uygulayan bir indirim çeşididir. Bu imkan sayesinde büyük ölçüde kar elde edebilirsiniz. Kaza durumlarında ise kazaya sebep olan kişi resmi evraklarla belgelenmelidir ve suçlunun karşı taraf olması durumunda hem hasar tazminatınızı alacaksınız hem de poliçenizden doğan indirim hakkı etkilenmeyecektir.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama