Emtia Fiyatlarındaki Düşüş Sürecek Mi?

Emtia Fiyatlarındaki Düşüş Sürecek Mi?

Dünya Bankası önümüzdeki süreçte emtia fiyatlarının nasıl şekil alacağı yönündeki görüşlerini paylaştı. Nisan 2020 Emtia Piyasaları Görünüm Raporu'nda tüm dünyayı etkisini alan salgının emtia fiyatları üzerindeki yankılarına değinildi.

Koronavirüs salgının etkisini hissettirdiği son 3 aylık süreçte fiyatlardaki keskin düşüşler raporda yer aldı. Emtia Piyasaları Görünüm Raporu’nda ayrıca petrol talebinde daha önce görülmemiş düzeyde büyük bir düşüş yaşandığına dikkat çekildi. Bu düşüşte elbette Kovid-19’dan korunmak için alınan önlemlerin büyük payı bulunuyor. Raporda ayrıca emtia taleplerinin önümüzdeki süreçte daha da azalabileceği de ifade edildi. 

Petrolde yüzde 43 Enerji Emtialarında yüzde 40,4 düşüş!

Elbette pandemi sürecinden büyük bir ölçüde etkilenen tek emtia petrol olmadı. Petrolun yanı sıra kömür ve doğal gaz da talep düşüklüğünden nasibini aldı. Raporda enerji emtia fiyatlarının 2019 yılıyla kıyaslandığında yüzde 40.3 gibi ciddi bir düşüş gösterdiğine, enerji dışında kalan tarım ürünleri gibi emtiaların fiyatlarında ise yüzde 5.1 düşüş öngörüldüğü belirtildi.

2021’de fiyatlar kendini toparlayacak

Salgın sürecinin aşılması ve 2020’nin sona ermesiyle birlikte önümüzdeki yıl enerji başta olmak üzere emtiaların fiyatlarında toparlanma yaşanacağı ön görülüyor. Doğal gaz, kömür ve petrolde 2021 yılında yüzde 18.9’luk bir artış, enerji grubunun dışında kalan emtia fiyatlarında da önümüzde yıl yüzde 2.5’lik bir yükselme olacağı düşünülüyor.

Ham petrol varil fiyatının 35 dolar seviyelerinde ortalama bir rakama ulaşmasının öngörüldüğü raporda 2021 yılında ise bu fiyatın yüzde 20’lik bir yükseliş göstererek 42 dolara ulaşmasının beklendiği ifade edildi. 

Altın fiyatında artış beklentisi

Dünya bankasının raporunda değerli metal ve minerallerin fiyatlarında da artacağı öngörüsünde bulunuldu. Değerli metallerde fiyat artışı beklentisi yüzde 13.2 seviyelerinde.

Rapora göre altının ons fiyatında 2020 yılında yüzde 14.9’luk bir yükselme yaşanacağı, bu rakamın 2021’de ise yüzde 0.6 düşeceği ön görüldü.

Raporda emtia piyasalarındaki belirsiz görünüm de vurgulandı ve gelişmelerin koronavirüs tedbirlerinin ne kadar süre devam edeceğine bağlı olduğunun altı çizildi.

 


HABER ETİKETLERİ dünya bankası raporuemtia tahminleriemtia fiyatlarıemtia fiyatlarında düşüş

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama