BİR SON DAKİKA DAHA: BDDK Düzenlemeye Karar Verdi

BİR SON DAKİKA DAHA: BDDK Düzenlemeye Karar Verdi

BİR SON DAKİKA DAHA: BDDK kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik getirecek

Yeni tip koronavirüs olarak adlandırılan COVID-19, sebebiyle reel sektörün ve vatandaşın finansman koşullarını daha da kolaylaştırmak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu çeşitli sayıda tedbirler aldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşın daha çok da esnafın finansman şartlarını rahatlatmak amacıyla kredi ödemelerindeki olabilecek gecikmelere esneklik sağlayacağı açıklandı. BDDK bu yüzden reel sektörün ve vatandaşın finansal olanaklarını kolaylaştırmak amacıyla çeşitli sayıda önlemler aldı. 

180 GÜNE ÇIKARILAN TAKİP SÜRESİ

Bu sebeplere göre, geciken kredi ödemelerine esneklik tanınacak ve bu şekilde gecikmeye giren krediler kişilerin takip hesaplarına girilmeden önce 90 gün yerine 180 gün bekleyebilecek. Böylelikle öngörülen 90 gün gecikmenin kurul kararı ile birinci ve ikinci grupta izlenenler için 31 Aralık 2020 tarihine kadar 180 gün olarak uygulamaya gidilmesine karar verildi. 

YENİ BAŞTAN YAPILANDIRILAN KREDİLER İÇİN DE KOLAYLIKLAR SAĞLANDI

Açıklamalarda elde edilen bilgilerde bu uygulama ihtiyaç kredileri gibi konut, taşıt ve tüketici kredileri ile birlikte tüm ticari türlerini kapsamaktadır.

 Yeniden yapılandırılmaya gidilmiş kredilerin geri ödenmesindeki koşullar için de her türlü kolaylık sağlandı. Kredi gecikmelerinin 180 güne çıkarılmasının ardından, bir yıllık süreçte anapara ve faiz ödemesi otuz günden fazla geciken ya da bu bahsedilen süreç içerisinde bir kez daha yapılanmaya tabi tutulan kredilerin üçüncü gruplarda sınıflandırılma şartı ortadan kaldırıldı.  

 

 

 


HABER ETİKETLERİ bddk korona virüs alarmıbddk kredi ödemeleri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama