Son dakika: Korona virüs sebebiyle pazarda yeni dönem başlıyor

Son dakika: Korona virüs sebebiyle pazarda yeni dönem başlıyor

Son dakika: Korona virüs önlemleri kapsamında Pazar ve manav tezgahlarında ambalajsız biçimde satılmakta olan yaş meyve ve sebzeler tüketicilerin elleriyle seçmesine izin verilmeden hijyen koşulları altında satışa sunulmaya başlanılacak.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, alınan karar ile birlikte korona virüs salgınının sebep olduğu sağlıksız ortamdan dolayı bundan sonra ek önlemler aldıklarını duyurdu. Alınan bu önlemler doğrultusunda ise, yaş meyve ve sebzenin toptan ya da tezgahlarda satışına yönelik tedbirler aldıklarının altını çizdi. Bu tedbirlerin biran önce alınması için ise 81 vilayetin her İl Valiliğine gerekli talimatları verdiklerini açıklamalarına ekledi.

Bakan Pekcan, toptan ve perakende satışlar için alınan önlemleri kamuoyunun bilgisine sundu.

-Pazar, manav ya da marketlerde ambalajsız olarak satılmakta olunan yaş meyve ve sebzeleri tüketiciler artık elleriyle seçmeyecek ürünler tüketiciye daha hijyenik koşullarda satılacak. 

- Semt veya köy pazar yerlerinde tezgah aralıkları arasında gerekli mesafe tutulacak olunup, tezgah aralarında geçişlerde sıkışıklığa sebep olacak ambalaj ve kasalar bulunmayacak.

- Pazar yeri, toptancı halleri ve diğer satış yerlerinde çalışan üreticiler hijyen konusunda bilgi sahibi edilecek ve hijyen kurallarına uygun davranacak.

- Belediyeler ise  pazar yerlerinde ve toptancı hallerinde gerekli olarak yapılması gereken dezenfeksiyon çalışmalarını devamlı bir şekilde yapacak, asla hijyen önlemleri ihmal edilmeyecektir. 


HABER ETİKETLERİ pazarda yeni dönemekonomi haberlerison dakika haber

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama