2020 Türkiye Ekonomisi Yüzde 5 Küçüldü

2020 Türkiye Ekonomisi Yüzde 5 Küçüldü

Uluslar arası Para Fonu, dünya da korona virüs kaynaklı olarak seyreden ekonomik durgunluğun çok büyük etkisi ile bu yıl için küresel büyümeyi yüzde 3,3’ten yüzde eksi 3 olarak değiştirerek indirdi. Aynı zamanda IMF Türkiye ekonomisinin de bundan çok fazla etkileneceğini ve bu yıl yüzde 5 oranında küçüleceğini duyurdu. 

2020 Nisan ayına ait Dünya Ekonomik Görünüm Raporu IMF tarafından yayımlandı. Yayımlanmış olan raporda ise küresel olan ekonomik büyüme tahmininin yüzde 3,3’ten yüzde eksi 3’e düşürüldüğü yer aldı. 2021 için ise revize edilmiş olunan rakam yüzde 3,4’ten yüzde 5,8’e çıkarıldı. Türkiye için yapılan tahminlerde ise, bu yıl yüzde 5 küçüleceği, 2021 yılında ise yüzde 5 büyüyeceği yönünde. 

Ayrıca raporda yeni tip korona virüs salgının ülkeler için çok yüksek maliyet çıkaracağına ve ekonomileri zora sokağına yönelik açıklamalar da yer almakta. Verilen tavsiyelerde ise bu zamana kadar alınmış olunan önlemlerin çok yerinde olduğu söylenenler arasında. 

2008 ve 2009 KRİZİNDEN DAHA CİDDİ SONUÇLAR DOĞURACAK

Raporda dünya genelinde oluşan bu krizin ekonomi üzerinde ciddi etkilerinin olduğu vurgulandı ve salgının en olası sonucunun ise, 2020 yılı için küresel ekonomiyi yüzde 3 oranında küçültmesi beklenen bir tespit oldu. Uzmanların görüşleri ise bu krizin 2008 ve 2009 yılında boy gösteren krizden daha kötü sonuçlara yol açacağı yönünde. 

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama