İsim Benzerliği Bu Sefer Zoom’u Vurdu

İsim Benzerliği Bu Sefer Zoom’u Vurdu

Bütün Dünya ülkelerinin yeni tip korona virüs salgını yüzünden evde kaldığı şu günlerde, bu durumu faydaya çeviren şirketler oldu. İnsanlar sevdiklerine kavuşmak için çareyi görüntülü konuşmalarda aradı. Tabi ki bu görüşmeler günümüz çağında tek kişi değil artık aynı anda pek çok kişi ile görüşmemize olanak sağlayabiliyor. Sayılı sayıdaki bu şirketlerden en bilindiği ise Zoom.

PEKİ ZOOM’a NELER OLDU?

Zoom şirketi bilindiği üzere Kaliforniya merkezli, kurulmuş bir şirket. Açıldığı zamandan bu ana kadar o kadar başarılı bir iş çıkardı ki ABD Borsalarında kendine halka açıldı. 36 dolardan gerçekleşen ilk halkadaki arz kapanışında 9milyar dolara yakın bir piyasa değerine sahip oldu. Salgından dolayı bu denli kullanılmasından sonra ise şirketin piyasa değerinin 45 milyar dolara kadar çıktığı konuşulanlar arasında.

 

Fakat tüm bu güzel süreçten kendine bir fayda sağlayan başka bir şirket daha oldu. Adı Zoom Technologies Inc.’ydi. Aslında bu şirketin merkezi Pekin ve asıl işleri cep telefonlarına parça üretmek. Geçen yıllardan şu zamana kadar özelliklede salgın döneminde yatırımcılar esas Zoom şirketinin hisselerinin tavan yapmasından sonra yatırımlarını ona yapmak istediler. Ama isim benzerliğinden dolayı yatırımların yarısı Pekin merkezli kurulan Zoom şirketine gitti. Şu süreçlerde şirketin sene başındaki hisse fiyatı 2 dolar iken birden 20 dolara hatta üzerine kadar çıktı.

 

 

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama