ABD'li 8 DEV BANKADAN KARAR

ABD'li 8 DEV BANKADAN KARAR

Çin Halk Cumhutiyeti’nden tüm dünyaya yayılma gösteren ve ABD’de de etkisini hissettiren koronavirüs salgının zor durumda bıraktığı tüm küçük işletmelere ve insanlara destek olma amacı ile ABD’li 8 dev banka hisselerin geri alımları durdurduğunu duyurdu. Bu bankaların ise piyasa değerinin 726.4 olduğu bilgisine ulaşıldı.

Tüm dünyada korkuya sebep olan virüs salgınının kontrol altına alınabilmesi için tüm bankalar seferber oldu. Dünyaca bilinen ve ABD'nin en çok kazanç sağlayan büyük bankalarından 8 tanesi (Bank of America, Citigroup, Bank of New York Mellon, Goldman Sachs, Morgan Stanley, JPMorgan Chase, Wells Fargo State Street) şirketlere bu salgını önlemek için destek sağlayacağını duyurdu.

Bahsi geçen bu 8 banka yeterli hizmeti verebilmek için Finansal Hizmetler Forumu’nu oluşturdu. Fed’de yapılan faiz indiriminin hemen ardından 8 banka daha önce hiç benzeri görülmemiş şekilde borsalardaki geri alımları en az temmuz ayına kadar erteleme kararına vardı.

Bankaların yaptığı açıklamada bu hisselerin geri alınmasını durdurulması kararının küçük çaplı işletmelerle ve önemli sermayelerle ekonomiye gereken desteğin örtüştüğünü vurgulanmıştır. Bankalar bu tür kredilerin verilmesi diğer yapılan ya da yapılacak olan hizmetlerle desteklenecektir ibarelerini kullanmıştır. 

 

BEKLENTİ GERİ ALMALARIYDI

Geçtiğimiz yıllara bakıldığında bahsi edilen 8 banka 108 milyar dolarlık borsada işlem görmüş hisselerini geri alabilmişti. Böylelikle bakıldığında bu bankaların hisselerini geri almaları beklenirdi fakat onlar tercihlerini ekonomiye destek olmak için kullandı. 

 


HABER ETİKETLERİ gundemson dakika haberleri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama