Bankalar Yeni Düzenleme İle Kaynaklarını Daha Elverişli Kullanacak

Bankalar Yeni Düzenleme İle Kaynaklarını Daha Elverişli Kullanacak

Bugün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan tüm bankaları ilgilendiren bir haber geldi. Mehmet Ali Akben yeni düzenlemelere göre bankaların kaynaklarını daha iyi ve verimli kullanabileceğini reel sektöre ihtiyacı olan bankaların ise finansmanlarına en rahat şekilde ulaşabileceklerini duyurdu.

Akben bugün Anaolu Ajansı muhabirinin bankalar için alınan yeni kararlarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Açıklamalarına bankaların görevleriyle başlayan Akben, asli görevlerinin vatandaşlardan ve şirketlerden topladıkları mevduatları reel ekonomiye katkı koymak için toplamak olduğunu ifade etti. Fakat bir süredir bazı bankaların paralarını başka yatırım araçlarına yatırdıklarını ve reel sektörün bu bağlamda zor zamanlar geçirmesine yol açtıklarını bir süredir izlediklerini söyledi.  Korona virüs salgınıyla mücadele ettiğimiz şu günlerde ise asıl önemli olan kendi paramızı kendi ekonomimizin içinde döndürmek ve kullanmak olduğunu açıklayan Akben, bu konuda bankalara çok görev düştüğünü söyledi.

26 Mart 2020 tarihinde bankaların hepsine bir yazı gönderdiklerini ve yazıda müşterileri mağdur durumda bırakmamaları için, kredi taleplerinin karşılanması,  kredi limitlerinde kısıtlamaya gidilmemesi, fiyat arttırma ve çok makul faiz oranları gibi konularda kolaylık sağlanması söylendi.

Aradan üç hafta geçti ve gerek vatandaşlarımızın şikayetleri doğrultusunda gerekse firmalardan gelen şikayetlerle birlikte bazı bankaların bu yazıya uymadıkları tespit ettik.
Şu zamanlarda ise bankaların ülkedeki kaynakları daha iyi kullanmalarına ve reel sektörün finansman ihtiyacını karşılamaya yönelik bir iyileştirme harekatı yaptıklarını ve bu amaçla ise bu düzenleme ilan edildi.

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama