Borsa Haftaya Düşüşle Başlamıştı

Borsa Haftaya Düşüşle Başlamıştı

Borsa İstanbul dün güne satıcılı olarak başladı. Ayrıca BIST 100 endeksi haftaya küresel piyasalara ayak uydurarak düşüşle başladı. Yüzde 3 ve üzeri değer kaybeden endeks, hemen ilk seansta 83 binin altını gördü. Oysaki Cuma günü endeks 85 bin puanın üzerinde kapatmıştı.

Açılış anında, Borsa İstanbul BIST 100 endeksi kendi puanından 3,21 puan azalarak güne 83.043,97 puan ile başladı. İlerleyen dakikalarda ise endeks, 82 bin 686 puana kadar düşerek gün içinde en düşük seviyelere gelmiş oldu. Daha sonrasında 83 bin ve üzerinde bir dengelenme başladı.

Ekonomiyi ve piyasaları vuran yeni tip korona virüs salgını Türkiye’de de vaka sayısının ve ardından gelen ölü sayısının arttırdı. Bu olaylar olurken gerekli alınan önlemler daha da ardı ardına gelmeye başladı.

Analizciler Avrupa ve ABD vadeli işlemlerinde ciddi anlamda borsa endekslerinin yüzde 5 ve aşağısına kadar düştüğünü gözlemledi. Böylelikle panik havası,  bir süre daha Küresel piyasalarda etkisini çok net gösterecek.

Analizciler aynı zamanda virüs salgınına ilişkin olan haber akışının piyasalarda da etkisini göreceğimizi çok net söyleyebilmekte. Analistçiler bir yandan da teknik açıda bakıldığında BIST 100 endeksinin 82.000, 80.000 seviyelerinde destek konumunda olduğunu bildirdi. 

Ayrıca yatırımcı kesim, şuan için küresel ekonomiyi bütünüyle tehdit eden bu salgın unsurunu bir fırsata çevirerek her türden yatırım aracında bir satış eğilimi gösteriyorlar. 


HABER ETİKETLERİ borsa istanbul

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama