ÇİN ÜRETİM VE YATIRIMDA DİBE BATIYOR

ÇİN ÜRETİM VE YATIRIMDA DİBE BATIYOR

2019’un son ayında çıkan korona virüs salgınından sonra Çin Halk Cumhuriyeti’nde hayat durmuş durumda. Hükümet 2020’nin ilk iki ayının verilerini açıkladı. Sanayi üretimi yüzde 13.5 azalırken, işsizlik oranı ise yüzde 6,2’ye çıkarak rekor kırdı. 

Çin’de bilanço giderek daha kötü bir hal almaya devam ediyor. Çin borsa ciddi kayılar yaşarken üretim ve yatırımlar ciddi anlamda azalmış durumda. Çin Ulusal İstatistik Bürosu Ocak ve Şubat ayında sanayi üreiminin yüzde 13,5, hizmet üretiminin ise yüzde 13 düştüğünü açıkladı. Ülke içerisindeki perakende satış oranı da yüzde 20,5 azalmış durumda.

Salgın nedeniyle birçok firma zarar ederek iflas ederken işsizlik oranı da aynı hızla yükseliyor. Tüm zamanların rekorunu kırarar işsizlik yüzde 6,2 seviyesine geldi. Aynı dönemde sabit sermaye yatırımları da yüzde 24,5 oranında azaldı. Çin’in dış ticareti aynı şekilde yüzde 9,6 düşmüş durumda.

KÜRESEL KRİZDEN DAHA BETER

Financial Times’da paylaşılan Capital Economics’in yazısında Çin’deki bu verilerin beklenenin çok üstünde olduğunu ve 2008’de yaşanan küresel ekonomik krizden çok daha hızlı ve derin bir etkiye sahip olduğunu belirtti. Şu an için istatistiksel olarak verilen bilgiler haricinde rakamlar ile Çin’in zararı ölçülmeyecek durumda. Bu tablodan nasıl çıkacakları merak konusu. Çin 2019’da yüzde 6,5 büyüme kaydetmişti. 14,1 trilyon dolar olan milli geliri ile ABD’den sonraki en büyük ikinci ekonomi konumunda.

 


HABER ETİKETLERİ çinde ekonomiekonomi haberleri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama