Coronavirüs için 1 trilyon dolar

Coronavirüs için 1 trilyon dolar

IMF Başkanı Kristalina Georgieva 1 trilyon dolarlık kredi kapasitesini aktif hale getirdi. Amaç ise, yeni tip korona virüs salgınıyla mücadele etmek.

Kristalina Georgieva bir blog yazısı kaleme aldı. Yazısında sosyal mesafenin ve karantinanın yeni tip korona virüs için ne kadar önemli olduğunun altını çizdi. Küresel ekonomiyi korumak için ise farklı bir politika izlenmesi gerektiğini belirtti. 

3 EYLEM ALANI OLUŞTURDU

Kristalina Geporgieva yazısında küresel ekonomi için 3 eylem alanı olduğunu belirterek bunlardan ilkinin maliye politikası olduğunu  yazdı. Bu politikada ekonomide ek teşvikler gerektiğini kaydetti.

Bir diğer eylem alanının ise para politikası olduğunu açıkladı. Sözlerine ise gelişmekte ve gelişmiş ülkelerde reel ekonomiye kredi akışını yürüterek ve merkez bankaları sayesinde finansal koşulları iyileştirerek güveni arttırmak yönünde faaliyet gösterilmesi gerektiğini anlattı.

 

SWAP HATTI  İHTİYACI ORTAYA ÇIKTI


Swap hatlarına ihtiyaç olabileceğini belirten Georgieva, geçen haftalarda Uluslararası Finans Enstitüsü'nün verilerine göre yatırımcılar krizden bu yana piyasalardan 42 milyar dolar çıkardığını belirtti. Bu zamana kadar yapılan en büyük çıkışın bu olduğunu vurguladı. Böylelikle gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde sermaye akışlarını ve yaşanılan zorlukları dengelemek için adım atılmış oldu. Şuanda olduğu gibi kriz anlarında da, döviz müdahaleleri faiz oranları gibi diğer para politikası eylemlerini tamamlayabilir ibaresini kullandı.

Son eylem alanının ise mevzuatla ilgili konular olduğunu belirten Georgieva, ekonomik faaliyetler ve bankacılık sisteminin arasındaki dengeyi korumanın amaçladığını söylemlerine ilave etti.  

 


HABER ETİKETLERİ korona virüs

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama