E-ticaret devine yasal olmayan fiyat artışı davası

E-ticaret devine yasal olmayan fiyat artışı davası

E-ticaretin tüm dünyada lokomotif şirketlerinden biri olarak görülen Amazon’a şok suçlama. Sitedeki anormal fiyat artışları nedeniyle dev şirkete dava açıldı.

Tüm dünyada alışveriş alışkanlıklarını değiştiren Koronavirüs salgının e-ticarete de büyük bir etkide bulundu. Salgın esnasında temel ihtiyaçların fiyatları fahiş bir artış gösterdi. Hemen hemen dünyanın bütün köşesinde satıcılar yaşanan kriz nedeniyle maske, ağrı kesici gibi medikal ürünlerle birlikte, temel besin ürünleri ve hijyen malzemelerine büyük vir fiyat artışı ekledi. Fiyatların aşırı derecede yükselmesi tüketicinin bu ürünlerden mahrum kalmasına neden olabiliyor. 

Benzer bir fiyat artışı tüm dünyadan alıcı ve satıcıları buluşturan Amazon’da da yaşandı. Pandemi sürecindeki fiyatlar “yasal olmayan fiyat artışı” olarak nitelendirilerek dünya devi şirkete dava açıldı.

Yasal Olmayan Fahiş Fiyat Artışları Yaşandı

California Kuzey Bölgesi Mahkemesine sunulan dava dosyasında virüs sürecinde hayati bir önemi bulunan maskelerin fiyatlarının 5 katından fazlasına çıktığına, ağrı kesicilerin fiyatlarının iki katından fazlasına yükseldiğine, hijyen malzemelerinin fiyatlarının ikiye katlandığına, un mamullerinde yüzde 400’lük bir artış, siyah fasulye fiyatlarında ise yüzde 674 oranında artış gerçekleştiğine dikkat çekildi. 

Dava dosyasında fiyat artışlarının hem Amazon’un satışını kendi gerçekleştirdiği hem de satışına aracılık yaptığı ürünlerde yaşandığına dikkat çekildi. Üçüncü tarafların yaptığı satışların da şirket tarafından kontrol edildiğine ve yaşanan kriz döneminde büyük karlar sağlandığına vurgu yapıldı. 

Amazon Açıklama Yapmıştı

Amazon geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada aşırı fiyat artışları nedeniyle birçok satıcının hesabını askıya aldığını duyurmuştu. Bu açıklama da Amazon’a dava açılmasına engel olmadı. 

California eyaletinin rekabet yasasına göre acil durum ilanlarının ardından temel tüketim ve hizmet ürünlerinin fiyatlarına yüzde 10’dan fazla zam yapılamıyor. Davanın nasıl sonuçlanacağı tüm dünya tarafından merak ediliyor. 


HABER ETİKETLERİ amazonfiyat artışıyasal olmayan fiyat artışıe-ticaret fiyat artışı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama