E-Ticaret Sektöründe Çarpıcı Büyüme

E-Ticaret Sektöründe Çarpıcı Büyüme

Tüketim alışkanlıklarının değişmesi en çok e-ticaret sektörüne fayda sağladı. E-Ticaret sektörü 2019 yılında yüzde 39’lük bir büyüme sağlayarak 83.1 milyar liralık bir hacme genişledi.

TÜBİSAD yani “Bilişim Sanayicileri Derneği’nin yıllık olarak yayınladığı “Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü” raporunda çarpıcı rakamlar yer aldı. Raporda yer alan bilgilere göre son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştiren e-ticaret sektörü geçtiğimiz 83.1 milyar liralık hacme ulaşarak yüzde 39’luk bir büyüme gerçekleştirdi.

Perakende Pazarı Online’a Kayıyor

Raporda yer alan bilgiler ışığında online perakende satışlarında yüzde 43 gibi ciddi bir büyüme yaşanması dikkat çekti. Son verilerle online perakende pazarı 44.9 milyar TL büyüklüğüne ulaştı. Bu büyümede online Pazar yerlerinin hatırı sayılır bir etkisi oldu. Ülkemizdeki online pazaryerlerinin hacmi 29.3 milyar TL gibi oldukça dikkat çeken rakamlara ulaştı.  

Zirve Ayakkabı ve Giyim Sektörünün

Perakende içerisinde en yüksek büyüme oranı ayakkabı ve giyim sektöründe yaşandı. Bu kategorilerde büyüme oranı yüzde 40’ı buldu.  Ayakkabı ve giyim sektörünü yüzde 33’lük bir büyüme gösteren ev ve dekorasyon sektörü takip ederken, büyüme oranalrında 3. Sırada yer alan sektör eğlence ve kültür sektörü oldu. 

Online tatil ve seyahat satışlarında da benzer bir artış gözlemlendi. Bu sektörde yüzde 32’lik bir büyüme göstererek 30.2 milyar TL büyüklüğüne geldi. Şaşırtıcı bir şekilde elektronik bu büyüme rakamlarının altında kaldı ve sadece yüzde 18’lik bir büyüme gösterdi. 

Mobil Kullanımın Artması E-Ticareti Etkiledi

Bu büyümede mobil telefonlarda internet kullanım alışkanlıklarının artması da oldukça etkili. Mobil uygulama ve sitelerden yapılan alışverişler e-ticare cirolarının yüzde 60’ını oluşturuyor. Bu payın her geçen yıl daha da artması bekleniyor. 

 


HABER ETİKETLERİ e-ticarete-ticaret verilerie-ticaret rakamlarıe-ticaret büyüme

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama